Brezilya’daki Yangında 20 Milyon Tarihi Eser Kül Oldu…!

İnsanlık tarihine dair sayısız tarihi esere ev sahipliği yapan Brezilya Ulusal Müzesi, tüm dünyanın gözleri önünde kül oldu. Müzede, ülkenin en eski fosili “Luzia”, antik Mısır koleksiyonları ve 1784 yılında keşfedilen 5,5 milyon tonluk bir göktaşı da dahil olmak üzere 20 milyondan fazla paha biçilemez nitelikte tarihi eser bulunuyordu.

Ülkeyi şok eden yangının çıkış nedeni henüz belirlenemezken, olayda herhangi bir  yaralanma veya can kaybı yaşanmadı. Yetkililer, yangının müzenin ziyaretçilere kapatılmasının ardından başladığını bildirdi.

Brezilyalı uzmanı Marina Amaral, ’dan yaptığı açıklamada, müzenin 200 yıllık arşivinin yangında tamamen yok olduğunu söyledi.    ise, tarihi arşivlerin bir kısmının başka bir binada depolanmış olabileceğini aktardı.

 

Marina Amaral

@marinamaral2

The National Museum of Rio is currently being consumed by flames. Over 20 million historical items are being lost before our eyes. I am so sad that I’m crying while I watch this. pic..com/C1XrwBLk3v

Marina Amaral

@marinamaral2

20 million historical artifacts being reduced to ashes right before our eyes. pic.twitter.com/mw8wmZen3g

1818’de Portekiz Kralı John VI tarafından kurulan müze, 19. yüzyıl boyunca Portekiz kraliyet ailesine ve Brezilya imparatorluk ailesine ev sahipliği yaptı. 1892’de ise müze olarak kullanılmaya başlandı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Micheal Temer, trajik olayla ilgili olarak, “Tüm Brezilyalılar için üzücü bir gün”  dedi. Müzenin müdür yardımcısı Luiz Duarte ise verdiği demeçte, “Büyük bir öfke ve üzüntü duyuyorum.”  ifadelerini kullandı.

Öte yandan Brezilya merkezli Global TV  kanalı, itfaiyecilerin su ihtiyaçlarını karşılamaları ve yangına hızlı edebilmeleri için tasarlanan yerüstü hidrantlarındaki kapasitenin yetersiz olması sebebiyle yangına hızlı bir şekilde edilemediğini bildirdi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.