BM’den Bomba Etkisi Yaratacak Kaşıkçı Raporu

’den gündeme bomba gibi düşecek Kaşıkçı raporu!

Birleşmiş Milletler tarafından Suudi Cemal Kaşıkçı için hazırlanan tamamlandı. raporunda, “Kaşıkçı cinayeti Suudi yetkililer tarafından önceden planlandı. Suudi Arabistan cinayetle ilgili soruşturmayı ciddi şekilde engelledi” denildi.

 

Birleşmiş Milletler tarafından Suudi Cemal Kaşıkçı için hazırlanan tamamlandı. Raporda çarpıcı detaylar yer aldı. BM Özel Raportörü Agnes Callamard raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Deliller, Kaşıkçı cinayetinin Suudi yetkililer tarafından işlendiğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

“ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLDİ”

Cinayetle ilgili ’nin yürüttüğü çabaya değinen Callamard, “’nin etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf soruşturması Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandı. Kaşıkçı’nın öldürülmesi uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlalidir” dedi. Callamard, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ziyaretine desteğinden dolayı ’ye de teşekkür etti.

BM EKİBİ “ÜRPERTİCİ VE ÜRKÜTÜCÜ” SES KAYITLARINI DİNLEDİ

’nin uluslararası hukuk çizgisindeki etkili, kapsamlı, tarafsız ve şeffaf çabası Suudi Arabistan tarafından ciddi şekilde baltalandı.” ifadesini kullanan Callamard, Suudi Arabistan’ın soruşturmayı yürüten yetkililere olay yeri incelemesi için uluslararası standartlara göre yeterli zaman ve erişim izni vermediğinin altını çizdi.

Callamard, diplomatik misyonların yasal kullanımına ilişkin yükümlülükler de dahil Kaşıkçı’nın öldürülmesinin uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlali olduğuna vurgu yaparak, diplomatik misyonların dokunulmazlığının asla bir cinayete olanak tanıyamayacağına ve yaşam hakkını ihlal edemeyeceğine işaret etti.

Açıklamada, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, “ İstihbarat Teşkilatı tarafından elde edilen ürpertici ve ürkütücü ses kayıtları” da dahil bazı hayati bilgilere ilişkin Callamard ve ekibinin erişiminin sağlandığı belirtildi.

Callamard ayrıca, Kaşıkçı cinayetinin dünyadaki gazetecilerin, hakları savunucularının, aktivistlerin ve farklı rejim muhaliflerinin öldürülmesinin bir parçası olduğuna dikkati çekerek, “ için yurt dışına kaçmak gitgide daha az güvenilir bir korunma şekline dönüştü. Uluslararası bu tür eylemlere karşı güçlü ve kolektif bir tavır almak zorunda.” yorumunda bulundu. AA

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.