Bir Karga Öldükten Sonra Bakın Neler Oluyor? İşte Araştırma Sonuçları

Bir karga öldükten sonra neler oluyor?

1

undefined

 

Popular Science’in haberine göre insanları, günlük hayatımızın bir parçası olan kargalarla ilgili son derece ilginç araştırma yaptı. Bakın bir karga öldükten sonra neler oluyor?

2

undefined

”Alakarga” olarak bilinen kuş, kendi türünden bir kuşun ölüsünü gördüğünde arayışına son verip diğerlerine sesleniyor. Çağrıyı duyan alakargalar, ölü kuşun etrafında toplanıyor. Araştırmacılar, renkli tahta parçalarına tepki vermeyen alakargaların kendi türünden kuşun ölüsünü gördüğünde diğerlerini uyarmak için farklı biçimde ötmeye başladığını ve çağrıyı duyan diğer alakargaların da ölü kuşun etrafında toplandığını belirledi.

3

undefined

Bir karga, yerde başka bir karganın ölüsünü görünce gaklayarak alarm verir. Sonra dallara konarlar ve bağırmaya başlarlar. Anekdotal raporlarda bazen cesedi gömercesine üstüne çeşitli nesneler, mesela dallar örttükleri söyleniyor.

4

undefined

Sonra susup yas tutarmışçasına ölü kuşa bakarlar. Bu davranışa tanık olmak… “Dokunaklı” demek az gelir. Hem afallatıcı, hem de inanılmaz. Bu eylemi, kargaların tehlikeye verdiği bir tepki mi yoksa başka amacı lan bir davranış mı, anlamak güç.

5

undefined

Kargalar, en büyük düşmanları olan baykuşlarını gördüğünde de türdeşlerini uyarıyor. Çağrıyı duyup bir araya toplanan alakargalar, ortak düşmanlarının üzerine çullanıyor.

6

undefined

Alakargaların kendi türlerinden bir kuşun ölümünü diğerleriyle paylaşılması gereken bir durum olarak gördükleri anlaşılıyor. Zürafa ve fil gibi bazı hayvanların ölen akraba üyelerinin cesedi çevresinde dolaştıklarını belirleyen adamları, hayvanların da tıpkı insanlar gibi ölüm kavramına yabancı olmadıklarını ve hatta ”Yas” tuttuklarını ileri sürüyor.

7

undefined

Araştırmacı Mark Schwaıger ise kargaların zekasıyla alakalı şunları söylüyor: “Kargalar, eğitmeyi en çok sevdiğim kuşlar çünkü çok zekiler. Hatta sizden bile zeki olabilirler. Kuşlarımdan biri, başımı çevirdiğim anda belimdeki mamasıyla dolu yem torbamı alıp kaçmayı öğrendi.”

Son 4 Mart

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.