Bayram İçin Memleketlerine Dönen Suriyeliler Sınır Dışı Edildi !

Ülkesine Dönebiliyorsa Mülteci Değildir !

’da bayram için Suriye’ye giden 100 mülteci sınır dışı edildi. Mültecilere kapılar kapatıldı. Hükumetinin Suriyeli’leri sınır dışı etme sebebi ise çok konuşulacak cinsten.

bayram için ülkelerine dönen mültecileri sınır dışı etti

Bugün yaşanan olayda Almanya’nın bu konu ile ilgili gerekçeli kararı: “Bir mülteci ülkesine dönebiliyorsa mülteci değildir.” oldu. Konuyla ilgili henüz başka bir ise yok.

’de İse Giriş Çıkış Serbest !

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’de Fırat Kalkanı Harekatı’yla örgütlerinden temizlenen bölgelere, Kurban Bayramı nedeniyle valiliğin izniyle gitmek isteyen sığınmacıların Öncüpınar Kapısı’ndaki geçişleri sürüyor. Ülkelerine gitmek için sınır kapısına akın eden yüzlerce Suriyeli, burada uzun kuyruklar oluşturdu. Sınırda oluşturulan 7 kontrol noktasında işlemleri yapılan Suriyeliler, ardından ülkelerine geçiş yapıyor. Bazı yaşlıların tekerlekli sandalye ve el arabalarıyla taşındığı sınır kapısında, zaman zaman da sıra nedeniyle izdiham oldu.

Geçişlerin başladığı 15 Ağustos’tan bu yana, bayramı ülkelerinde geçirmek için randevu alan 47 bin 322 Suriyeli’den, 25 binin sınır kapısında işlem yapıp Suriye’ye gittiği belirtildi.

Suriyeli Muhammed Mustafa, Kurban Bayramı’ndan sonra yeniden ’ye döneceğini belirterek, “Yıllardan beri ülkemize gitmiyorduk. Bizlere böyle bir imkan sağlayan Cumhuriyeti’ne teşekkür ederim. İnşallah bayramı geçirdikten sonra yeniden ’ye geleceğiz” dedi.

Neşet Hasan ise, geçişler sırasında düzensizlik olduğunu savunarak, yetkililerden yaşanan izdihamların önlenmesi için çalışma yapmasını istedi.

Kaynak: 25 bin Suriyeli bayram için ülkesine döndü

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja