Başkan Erdoğan: S-400 Konusunda Kesin Konuştu

Başkan Erdoğan: S-400 konusunda işi bitirdik, Ruslarla belki S-500 üretimine gireceğiz

Başkan Erdoğan, S-400’lerin ilk teslimatının temmuz ayında teslim edileceğini söyleyerek ‘S-400 konusunda işi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz. Ruslarla anlaştık, ortak üretime gireceğiz, belki S-400’den sonra S-500’e gireceğiz.’ dedi.

Başkan Erdoğan 24 ve 360 ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Başkan Erdoğan’ın konuşmasından önemli satır başları;

Murat Çiçek: [Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin beka sorunu yok YPG bize saldırmaz videosu gösterildikten sonra] Bir partinin genel başkanı bunu söylediği günün hemen ertesi taciz ateşlerinin olduğu bir gün. Bunu bir amaç için mi söyledi yoksa belirli bir oyu konsolide etmek için mi söyledi yoksa bir yerlere sinyal mi veriyor?

TÜRKİYE’NİN BEKA SORUNUYLA BİRLİKTE MUHALEFET SORUNU VAR

Türkiye’nin aslında en önemli sorunu beka sorunu ile birlikte bir muhalefet sorunudur. Türkiye bir muhalefet sorunu yaşamaktadır. Şu anda kendi kendisi ile çelişen bir ana muhalefet lideri var. 31 Mart seçimleri normal bir seçim olmaktan çıkartıyor bu durum. 100’ün üzerinde benim vatandaşım askerim şehit olacak sen bunu beka sorunu olmaktan çıkartacaksın. Daha da öte bu bölgeye 23 bin TIR silah, mühimmat, araç gereç geldi. Peki Irak’tan bunlar kime geldi YPG’ye PYD’ye geldi. Bunlar PKK’nın yan kolu. Bunlar bu mühimmatı nerede kullanıyor Kuzey ’de kime karşı bize karşı kullanıyor. Bizim bir Cerablus, bir Afrin operasyonumuz olduysa bunun sebebi açılan terör koridaronu beka sorununu ortadan kaldırmak için yarma harekatı yapıp Zeytin Dalı Harekatı ile o işi yok etme yoluna gittik. Biz Kobani’de bile oradaki Kürt kardeşlerimizi Türkiye’de kabullendik ve hala onlara ev sahipliği yapıyoruz. Hala YPG’yi bir terör örgütü olmaktan dışlıyor. Yani Bay Kemal YPG bir terör örgütü değil diyor. YPG demek PKK demektir. Halkımız bunu artık biliyor. ABD’li senatörler bile anlattık anlattık sonunda anladılar.

AYNI DURUM OLURSA ANINDA İŞLEM YAPAR KAYYUM ATARIZ

Helin Aslan: 31 Mart ertesinde seçim sonrasında daha önce yaşanan benzer sorunlar yaşanırsa kayyum noktasında tekrar harekete geçer misiniz?

Geçmişte yaşananlar bizim için önemli bir ders. 31 Mart’tan sonraki süreçte benzer şeyler yaşanırsa bu işi anında yargıya götürür anında kayyumlar için yolu açarız. Kayyumun ne denli faydalı olduğunu yaşayarak gördük. Biz belediyelere destek veriyor muyuz veriyoruz. Bu Kandil’e gönderiliyorsa veya teröristlere destek olarak verenlere iyi yapıyorsunuz aynen yolunuza devam edin mi diyeceğiz hayır. Hemen işlem başlatıp kayyumlarımızı atayacağız. Bunun en güzel örneği Diyarbakır’dır. Yakın zamanda gidip gördüyseniz bütün caddeler ışıl ışıldır, dört gidiş dört geliş yollar vardır. Gençliğin rahatlıkla oturduğu oralarda birbirleriyle sohbet ettiği kafeteryalar oluşmuştur. Öbür yanda Dicle piknik alanları oluşmuştur. Kurşunlu Camii inşa edilmiştir. Sur içi denilen bölgeler elden geçirilmiştir. Buralar kentsel dönüşümle yeniden sahiplerine yapılarak teslim edilmiştir. Şırnak aynı şekilde Van aynı şekilde Hakkari aynı şekilde bütün bölgede değişim dönüşümler kayyumların gayretleri ile bugünkü hale gelmiştir. Bunlar sizin de aracılığınızla milletimize gösterilmesi büyük önem arz ediyor.

TAYYİP ERDOĞAN MİLLETİNE TERÖRİST DİYECEK KADAR İSTİKAMETİNİ KAYBETMEMİŞTİR

Murat Çiçek: Batman’ı gördük gerçekten muhteşemdi son gördüğüm yer orası olduğu için söylüyorum. Televizyonlarda da kullandığınız bir söz var ‘Halkın üzerinde bir güç tanımadım bundan sonra da tanımam’ diye. Siz halkın veridği oya tercihlerine saygı duyan ve siyasetinizi buna göre belirleyen bir lidersiniz. Son dönemde sistametik yürüyen bir şey var. Meral Akşener Sayın Terörist Denizlililer dedi. Sizin insanlara terörist dediğinizi söylüyorlar bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu kadın şirazesinden çıkmış. Ben Denizli’ye de gittim. Orada böyle bir ifade kullanıp kullanmadığımı Denizlili kardeşlerim biliyorlar. Hani bunlar birbirleriyle ortak oldular ya bir yerden kapacak. Şimdi zaten Bay Kemal yalancı. Bu da ondan yalanı iyi kaptı ve o ne diyorsa o da onu söylüyor. Şimdi Man Adaları diye bir şey tutturdu. Aynı şekilde ailem dava açtılar ve bunları kazandık. Henüz parayı tahsil etmedik. Şimdi bunlar için de bu paralar için de bir sandık kurdular. Oradan bu paraları ödeyecekler. Ben bunu inşallah Mehmetçik Vakfı’na vereceğim. Bunun onayı gerekiyor onaylandığı anda parayı tahsil edeceğiz tabii ki. Meral Hanım Tayyip Erdoğan’ın nasıl olduğunu çok iyi bilir. Meral hanım istikametini çok kez kaybetmiş birisidir. Bir kez Genel Başkanlıktan ayrılıyorum dedi sonra geri geldi. Meral Hanım bir kez Tayyip Erdoğan halkına terörist diyecek kadar istikametini kaybetmemiştir. Malesef HDP’li olup da şu anda terör örgütünün uşaklığını yapanların yönettiği HDP’ye onun başındakilere bir çoğu sizde bunların arşivi var mı bilmiyorum adam kalkıyor ne diyor Kürdistan’da HDP diyor, batıda da AK Parti ve MHP’yi yok edeceğiz diyor. Şimdi ben soruyorum ey Meral Hanım Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı sen bunu nasıl kabul edersin?

HDP YÖNETİCİLERİ TERÖRİSTTİR

Malesef HDP’li olup da şu anda terör örgütünün uşaklığını yapanların yönettiği HDP’ye onun başındakilere bir çoğu sizde bunların arşivi var mı bilmiyorum adam kalkıyor ne diyor Kürdistan’da HDP diyor, batıda da AK Parti ve MHP’yi yok edeceğiz diyor. Şimdi ben soruyorum ey Meral Hanım Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı sen bunu nasıl kabul edersin? Ben HDP’ye oy verenlere kalkıp da terörist nerede demişim bunu ispat etsinler. İspat ettikleri anda ben ne gerekiyorsa onu yaparım. Diğeri kalkıyor bizim diyor arkamızda YPG/PYD/PKK var diyor. Biz ne d iyoruz bizim arkamızda da halkımız var Allah’ımız var. Onlar sırtını onlara dayıyor biz halkımıza ve hakka dayıyoruz sırtımızı. Ben HDP’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum bu terör partisine destek vermeyin. HDP Kürt kardeşlerimin derdiyle ilgilenen bir parti değildir. HDP Kandil’den yönetiliyor.

BAZI ANKETLERİN MANİPÜLASYON AMAÇLI YAPILDIĞINA ŞAHİT OLDUK

Helin Aslan: Anketler konusunda anketlere güvenmiyorum dediniz. Neden güvenmiyorsunuz muhalefet partilerinden de gelen iddia var istedikleri sonuç çıkmadığı için güvenmiyor diyorlar. Yanıtınız nedir?

Bunları cevap vererek savunmaya gerek yok. Bazı anketlerin manüplasyon için kullandıklarına şahit olduk. Anketleri yapıyoruz ama bunları biz kendimiz yapıyoruz ve bu anketlerde de yolumuzu ve yolculuğumuzu belirliyoruz. Nereye kadar bunlara güveniyorsunuz derseniz bundan 4-5-6 seçim öncesi ciddiyet kalmadı. Manüplasyon çok ileri. Sipariş üzerine anketler yapılıyor. Aynı kişilerle konuşuyorlar ve buradan belli sipariş üzere aldıkları havuzdan çıkan bilgilerle kalkıp şu anketi yaptım diyor. Dolayısıyla bu güven vermiyor. Biz bunu kendi partimiz çatısı altında yaptırmak suretiyle daha sağlıklı olduğuna inanıyorum. Bunu kimseyle de paylaşmıyoruz. Bu sadece bize aittir. Hangi ilde nasıl bir çalışma yürütelim buradaki adaylarımızı nasıl yönlendirelim buna yönelik yapıyoruz. Diğer partiler de batıda anketler yapıyorlar diğer bölgelere gitmiyorlar. Biz uyuma çok dikkat ediyoruz siparişle belli bir ücret vererek denek siparişi gibi bir yol izlemiyoruz. Sosyal medya üzerinden anketler var telefonla anketler var yüz yüze anketler var. Bunların hangisi sağlıklıdır diye baktığımızda yüzyüze diyorki en sağlıklısı bu telefonla yapan diyor ki en sağlıklısı bu inanmak mümkün değil. O yüzden bence en sağlıklısı meydanların dili.

MİLLETİME ‘SANDIĞA GELMEYENLERİ SANDIĞA TAŞIYIN’ DİYORUM

Murat Çiçek: Meydanların dili size ne söylüyor? Başka kriterleriniz var mı?

17 yıldır bu ülkeyi yöneten bir parti olarak meydanlarda hem yaptıklarımızı anlatıyoruz hem de yapacağımız yeni projeleri anlatıyoruz. Yaptıklarımızı hangi heyecanla anlatıyorsak yapacaklarımızı da onun iki katı heyecanla dile getiriyoruz. İnsanlar meydanlara geliyor ve bizi dinliyorsa burada bir şey var. Bu seçim çok çok önemli sandığa gelemeyecek varsa bunları da sandığa taşıyın. O meydandaki halkımla bunda da mutabık kalıyoruz. Büyükşehirlerimizi ilçelerimizi beldelerimizi mahallelerimizi tevazu samimiyet ve gayretle yeniden donatıyoruz. Bir siyasetçi gurur kibir böyle bir şeyle milletinin karşısında durmayacak. Tevazu olacak mütevazi olacak ki halk onu sevsin. Samimiyet olacak. Yaptığı işte samimi davranacak gayret olacak. bunu da zaten vatandaş görüyor. Bir Kayserili kalkıp da Mehmet Özhaseki’yi tanımam der mi? Kayseri’yi Kayseri yapan kişidir. Sayın Özhaseki bu işi iyi bilen arkadaşlarımdan bir tanesi.

KILIÇDAROĞLU NASIL ADAY BELİRLENİR ONU DA BİLMİYOR

Birisi soruyor Kılıçdaroğlu’na İnce’yi niye yapmadınız diye onun geçmişi ve bilgisi yok diyor. Kağıthane’ye Kağıttepe dedi. Kalkıp şimdi İstanbul’daki diyor ki Erdoğan’ın geçmişinde Belediye Başkanlığı mı vardı diyor. Erdoğan’ın geçmişi siyaset ve ticaretle uğraşmış birisiydim. Biz İstanbulluya mahçup olmadık. Sayın Kılıçdaroğlu nasıl aday belirlenir bunu da bilmekte bihaber.

 

NİHAT BEY İZMİR’E YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRACAK

Gelelim İzmir’e. Adayları kantara çıkartacaksınız. Nihat Zeybekci nere, diğer aday nere. Nihat Bey İzmir’e dev projelerle bugüne kadar kazandırılamayanları kazandıracak. İzmir perişan İzmir susuz. İzmir’e suyu biz getirdik. Büyükşehir getirmesi lazımdı ama getiremediler. İZBAN vardı o dönem Binali Bey ile birlikte yaptık devlet olarak ve şu anda İzmir körfezi pislikten geçilmiyor. Koku aynen Haliç gibi rezillik. Ama bunlar halledemez. Ama biz orada iktidar olursak Nihat Bey’e aynen Haliç porjesi gibi uygulattırır körfezi temizleriz. İzmir halkı da güzel körfezine kavuşur.

CUMHUR İTTİFAKI TÜRKİYE’NİN YENİDEN İNŞASI İÇİN BİR ŞANSTIR

Konsolidasyon her geçen gün ilerliyor. Günler geçtikçe gittiğim illerde özellikle MHPli kardeşlerimle arkadaşlarımla birlikte karşılıyorlar. Cumhur İttifakı olarak seçime girdiğimiz yerlerde MHP’li kardeşlerimizin de tanıtımını sahnede yapıyoruz. Cumhur ittifakını ayak üstü bir operasyonla yapmadık. Bunu 15 Temmuz ile yaptık. Sayın Bahçeli’nin duruşuna ve devlet anlayışına sahip çıkması ve arkasından 7 Ağustos Yenikapı Ruhu diye inşaa ettiğimiz ruha sahip çıkmasıdır. Bunu da belirtmeliyim 7 Ağustos’taki Yenikapı mitingine Kılıçdaroğlu zorla geldi. Son akşama kadar katılmama kararındaydı, baskılara dayanamadı.  Geldi birkaç gün sonra yan çizdi. Bir o günden bu yana yolumuza devam ediyoruz. Bir olacağız iri olacağız hep birlikte Türkiye olacağız dedik. Bu işi pazara kadar inşallah mezara kadar götürürüz diyorum. Çünkü Cumhur İttifakı’nın maneviyatında bu var. Bu birliktelik taban tarafından benimsenmiş uzun vadeli bir birlikteliktir. Cumhur İttifakı ülkemizin yeniden inşası için bir şanstır.

TERÖRÜ KAYNAĞINDA YOK ETMEK İÇİN HER TÜRLÜ OPERASYONA HAZIRIZ

Helin Aslan: PKK ve FETÖ terör örgütleri ile mücadelede ne noktadayız? Bitmeye yakın mıdır?

Burada özellikle şunu söyleyeyim. Hem sınırlarımız çinde hem sınırlarımız ötesinde terör örgütüne tarihte görülmemiş ağır darbeler vurduk. Bunu sayısala indirirsek yanılırız. Bunların ilginç kuluçka yöntemleri var sürekli buralardan besleniyor. Kandil’e 12-13-14 yaşında çocuklar kaçırılıyor. Irak’ta Mahmur Kamplarında bunlar eğitildi. Hem dağ kadrosu hem şehir yapılanmaları başlarını kaldıramaz hale geldi. Hiçbir teröriste nefes aldırmayacağız. En küçük bir terör tehdidi kalmayana kadar bütün PKK’lılar temizlelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Teslim olanların sayısında ciddi artış var katılımda da ciddi düşüş var. Terörü kaynağında yok etmek için yeni operasyonlara her zaman açığız. ya da Irak fark etmez. Kaynağı neresiyse orada yok edeceğiz.

TRUMP’I UYARDIM, BU SÖYLEMİNİZLE YANLIŞIN İÇERİSİNDE OLURSUNUZ

ABD’nin şöyle bir yanlışı var. Kürtleri vurmayın gibi bir yaklaşımı var. Bunu ben Sayın Trump’a söyledim. Bu ifadeleri kullandığnıız sürece yanlışın içerisinde olursunuz. Bizim mücadelemiz ve bizim şu anda yaptığımız savaş Kürt kardeşlerimizle değildir terör örgütüyledir. Terör örgütünün içerisinde Kürtler de olabilir Fransızlar da İngilizler de olabilir. YPG/PYD’nin içerisinde yabancı savaşçılar adını koydukları savaşçılar var. Biz bu mücadeleyi yürütürken bu Fransızmış, Avusturya’dan gelenlermiş diye ayıklayamayız. Bizim Mehmetçiklerimize kim silah doğrultursa biz de onlara silah doğrulturuz. Biz ABD’ye zamanında şunu söyledik. Gelin burada bu mücadeleyi beraber yürütelim. Ama ne yazık ki ABD onlarla birlikte yürütme kararı aldı. Biz İdlib ve Afrin’de Rusya ile birlikte sürdürdük. Zaman zaman bazı ihtilaflar olsa da görüşerek bir yere varıyoruz. Bir dönem acıyla anılan şehirler şimdi istikrar adaları olarak göz dolduruyor. İnşallah güney sınırımızın tamamını terörden arındıracak ve mülteci kardeşlerimizin de ülkesine döneceği güvenli alanlar temin edeceğiz ve kardeşlerimizi de huzura kavuşturmanın derdi içerisindeyiz.

FETÖ’CÜLER BİZDEN UMMADIKLARI DARBEYİ YEDİLER, KAÇACAK DELİK ARIYORLAR

FETÖ ile mücadelede bir defa onlar da beklemedikleri bir darbeyi bizden yediler. Şu anda kaçacak bir delik arıyorlar. Türkiye’de kendini kamufle etmeye çalışanlar var. Bizim iktidarımızda yanımızda yer alıp millete darbeye kalkan biri olarak FETÖ temayüz etti. Yanlışımız olmadı mı tabii ki oldu. Ama bunu ne zaman ki anladık üzerlerine gittik. Bunların bir kısım içerde bir kısmı ABD’ye bir kısmı Almanya’ya bir kısmı daha değişik yerlere kaçtı. Fakat samimi olan devlet başkanları bunları yakaladıkça bize teslim ediyor.

YARGI NE KARAR VERİRSE VERSİN CEZALARINI ÇEKECEKLER ASLA TAVİZ YOK

Bütün süreçler takipsiz bırakılamaz. Bir ülkenin istihbaratı bunlar için var. İster ByLock kullanan ister kontörlü telefon hiçbir FETÖ’cünün yaptığı yanına kar kalmayacak. Milletimiz müsterih olsun. Kararlılığımız sürüyor. Bukalemun kılıklıları da buluyoruz bulacağız. Devlet kurumları içerisinde hala var. Silahlı kuvvetlerimizde hala var. Yeni evlatlarımız yetişiyor boşluk söz konusu değil. Çılgın Türkler diyorlar ya onların tahsilleri mi vardı? Şimdi biz en güzel tahsilleri de veriyoruz. Şimdi her liseden alabiliyorsun bazı yerlerde her üniversiteden alabiliyorsun. Hızlandırılmış diyebiliriz kısa sürede bunları araziye sürebilecek konuma geliyoruz.

REHAVET GÖSTERİRSEK BEDELİ AĞIR OLABİLİR

Cezayı çekti bitti iş tamam artık istediği gibi hareket etsin gibi bir durum söz konusu değil. Sadece FETÖ’ye 2017 ve 2018’de 122 bin 522 FETÖ gözaltısı yapıldı ve 34 bin kişi tutuklandı. 2019 yılında ise 3306 yapıldı bu operasyonlar sonucu 7 bin 416 ve bin 385 tutuklama gerçekleşti. Takip ediyoruz. İşi eğer gevşetirsek rehavet olursa bunun bedeli ağır olabilir.

BUNLAR SİYASET CAHİLİ YÖNETİM NEDİR BİLMEZLER NEREYİ YÖNETMİŞLER Kİ

Murat Şimşek: 31 Mart’ta olacak seçim için 10 Mart’ta şu olacak bu olacak denmesi insanın garibine gidiyor. Burada acaba 15 Temmuz gibi bir kalkışmadan mı medet umuyorlar? 15 Temmuz benzeri bir durum mu olacak hazırlık mı var gibi dedikodular var ciddiye alıyr musunuz?

Bunları ne ciddiye alın ne konuşun. Bunları konuştuğunuz durumda sanki böyle bir şey varmış gibi hava eser. Bu adamların sırtında küfe yok. Bunlar yönetim nedir bilmezler. Bunlar bugüne kadar neyi yönetmişler de neyi konuşuyorlar. Bu millet 15 Temmuz’u terse çevirmiş bir millet. Bugün biz 15 Temmuz’a göre çok daha güçlü bir kuvvetiz Asla bunlara fırsat vermeyiz. İstedikleri kirli tezgahı kursunlar bunların kafasına geçiririz. Şu anda en önemli az önce söylediğiniz için söyleyeyim. Kamuoyu araştırması 31 Mart sandıklardır. Sandıklarda tarihin en büyük kamuoyu araştırmasını göreceğiz. 30 Büyükşehrimiz kim kazanacak 51 diğer vilayetlerimizde kimler kazanacak hepsi ortaya çıkacak. Bu diğerlerine karşı bazı şeyler de bilinmesi lazım. Türkiey bugün bölgesinin en önemli gücüdür. Hangi küresel mesele var ki bugün Türkiye’nin bu konudaki fikri düşüncesi merak edilmesin.

PARTİMİZİ KURARKEN BİR YERE KADAR BERABERDİK, SONRA KAYBOLDU… HERKESİN BUNLARI TANIMASI LAZIM

Savunma sanayinde biz göreve geldiğimizde yüzde 20’si yerliydi yüzde 80 ithaldi. Şu anda bizim savunma sanayindeki yerli ürünlerimizin oranı yüzde 65-70’i buldu. Bu bizi olark da güçlü bir konuma taşıdı. Şimdi biz bu adımları atarken buralardan aldığımız güçle mesela İHA bunu bulamıyorduk. Bize 48 saatliğine verelim demişlerdi. Şimdi bizim öyle bir durumumuz yok. İsrail’den aldıklarımız vardı HERON’lar bozulduğunda yapamıyorduk. Şimdi daha büyüklerini yapıyoruz. Bir kaç aç içerisinde onlar devreye girecek. Şimdi akıllı bombalar var. Onunla işaretlenen yeri duman ediyorsunuz. Ama Bay Kemal bundan rahatsız. Niçin oralara gidiliyor diyor. Bay Kemal bundan rahatsızsa başka kim rahatsız HDP de rahatsız bugünkü konuşmasına bakılırsa Meral hanım da rahatsız. Biz partimizi kurarken belli yerlere geldi ondan sonra Afyon’da ortadan kayboldu. Böyle birisi bu. Bunları herkesin tanıması lazım. Gelecek inşallah çok daha iyi olacak.

SURİYE’DEKİ TARIM ARAZİLERİNİN YÜZDE 60’I YPG/PKK’NIN KONTROLÜNDE

Suriye’de güvenli bölge veyahut bizim sınırdan 30 kilometre derinlikte güvenli bölge gibi atacağımız bir adımın kesinlikle Türkiye’nin kontrolünde olması lazım. Türkiye’nin dışında birine verilmesine biz evet diyemeyiz. Buradan çünkü her an bize saldırı olabilir. Bunlar YPG/PYD’ye verecekler buna evet dememiz mümkün değil. ABD 400 Fransa 200 bırakacağız diyor. Bunlarla olacak iş değil. Biz sizin bir stratejik ortağınız olarak burayı biz kontrol edeceğiz ki biz de rahat edelim. YPG’nin kontrol ettiği alan Suriye’nin yüzde 27’sine tekabul ediyor. Burayı biz kontrol edersek biz huzurlu oluruz. Suriye’nin şu anda tüm alanlarının yüzde 60’ı terör örgütlerinin elinde. Petrol yatakları da kısmen DEAŞ’ın kısmen PKK’nın elinde. Kaynakları da buralardan özellikle elde ediyorlar. Bütün bunlara karşı Türkiye olarak bu gelişmeleri çok daha güvenli kılmamız lazım ki adımlarımızı da ona göre atmamız lazım.

TRUMP KARARLI BİR DURUŞ SERGİLEDİ AMA DERİN ABD ENGELLİYOR

Murat Çiçek: Niye Türkiye’yi bölgede istemiyorlar? Gerekçeleri ne?

Trump aslında süreçte kararlı bir duruş sergilemedi dersem yanlış olur, sergiledi. Fakat her liderin etrafında da birileri var. Sürekli birşeyler söylüyorlar. Bu noktada Amerikan bir müesses nizamı var. Bir derin devlet de diyebiliriz. Bunların engellemeleri söz konusu. Bu özellikle bizim için de en temel sıkıntılardan bir tanesi. Nitekim ABD’nin PYD ile YPG terör örgütüyle ilişkisine son vermesi şart. Eğer ilişkisine son vermezse sıkıntımız devam eder. Trump etrafındakilerin bazılarını görevden aldı ama kayıplar malum bu duruma geldi.

BÖLGEYE GETİRDİĞİNİZ SİLAHLARI BİZE TESLİM EDİN DEDİK

Bu bütün silahların seri numaralı bizdedir falan pek sağlıklı bulmuyorum. Bu silahlar kime tesilm edilecek Türkiye’ye mi veya kendileri mi alıp götürecek? Biz bunları Irak’ta yaşadık böyle bir şey olmadı. Tam aksine PKK’ya terör örgütlerine bunları verdiler. Biz burada bu yaşanmasın istiyoruz. Biz ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini sıcağı sıcağına takip ediyoruz. Şu an henüz adımlar atılmış değil. ABD bu silahları kendisi alıp gidecekse malıdır alıp götürsün. Yok götürmeyecekse versin bize gerekirse otururuz masaya işimize yarayanların parasını verir alırız ama kalkıp da bunu teröristere vermesin. Teröristlere bunu parasız veriyor biz parasını vermemize rağmen vermediler bize.

ANLAŞMA YAPTIYSAK ARKASINDA DURUR TÜKÜRDÜĞÜMÜZÜ YALAMAYIZ

S-400 konusunu biz işi bitirdik. Artık konuşmanın anlamı yok. Biz gerek Putin ile gerek Rusya ile bütün bunlar konuşuldu anlaşıldı imzalar atıldı. Bizim şimdi bir geri dönüşümüz olamaz. Bize böyle bir ahlaksızlık yakışmaz bu ahlaki değildir. Biz bir anlaşma yaptıysak onun arkasında dururuz. Kimse bizim tükürdüğümüzü yalamamızı beklemesin. Bize bugün bunları diyenler , Slovakya’ya S-300’ler için neden sesini çıkartmıyor? Biz Ruslarla ortak S-500’leri yapacağız belki. Sen aldığın her ürünü bize sorarak mı alıyorsun hayır dolayısıyla biz de bağımsız bir Türkiye’yiz ve her alanda adımlarımızı atıyoruz ve Rusya ile de adımlarımızı attık imzalar tamam ve çok çok uygun şartlar altında da anlaşmamızı yaptık. Bize bunun gönderimini de Temmuz’a kadar çektiler. İlk partiyi Temmuz ayında alacağız.

ABD’NİN TÜRKİYE’Yİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE LİSTESİNDEN ÇIKARMASINI SAĞLIKLI VE SAMİMİ BULMUYORUM

Ben bunu duyunca arkadaşlarım gerekli cevabı verdiler. Ben bunu sağlıklı ve samimi bulmuyorum. Biz bir 75 milyar dolarlık hedef koyacağız sonra damadını göndereceksin ki ben kabul ettim bunu şimdi arkasından hemen bunun olması düşündürücü. Büyük bir ihtimalle bu hafta içerisinde Berat Bey kendisiyle konuşacaktır belki de mesajlaşmıştır. Bu konuda köprü iyi çalışıyor. Ama bunlar tabi yakışık şeyler değil. Sene 74 sene 2019 böyle bir şeyin adımı atılmış şimdi de bunun kaldırılma noktasına gelmesi doğru bir şey değil. Türkiye her türlü tedbirini kendine göre alıyor. Kimse bizi terbiye etmeye kalkmasın bizim buna karşığı bağışıklığımız var. Bunu da herkesin bilmesi lazım.

THY FİLOSUNUN YARISI BOEİNG VE FİLOMUZ GENİŞLEYECEK… GÜVEN SÜRMELİ

Bizim şu anda THY olarak filomuzun neredeyse yarısı Boeing’tir. Filomuz genişliyor. 100’e aşkın 4 yıl içerisinde bir alım yapıyoruz. Türkiye şimdi bu noktada ABD’nin kalkıp da S-400 tutturması yanlış bir şey. Bak Boeing alıyoruz senden bunu nereye koyacaksın? Şu soruyu kendi kendime soruyorum. S-400’ü neden almayalım niçin benim önüm bu noktada kesilsin? Bütün maliyet hesaplarını yaptık hareket yeteneği nedir ne değildir bunlar üzerinde durduk menziline bakıyoruz 400 kilometre menzilli. Şimdi bütün bunlar bizim modern savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğu dönemde attığımız adımlardır. Biz bu adımları atacağız ki terörle mücadelemizi sürdürelim aksi taktirde biz yaya kalırız.

ZİNCİR MARKETLER FAHİŞ FİYATLARI SÜRDÜRÜRSE HER ALANA GİRERİZ AMA ÖNCELİĞİMİZ GIDA

Murat Çiçek: Fiyatların birden yükseldiği bir dönemde bir tedbir aldınız ve tanzim satış noktaları oluşturuldu. Başarılı olduğunu görüyor musunuz?

Biz bu konuyla ilgili olarak 31 Mart’a kadar bu iş yoluna girdi girdi girmediği takdirde Türkiye’de iki önemli kuruluş var. Bunlarla da masaya otururuz ve bunlarla oturduktan sonra masaya bunu 81 vilayetimize yayarız. Ürün çeşitliliğine varıncaya kadar yayarız. Bugün marketlerde 250’den tut 650’ye yakın ürün var. Eğer siz bir çocuk bezinde dahi rakamları 1’e 5, 1’e 10 dövize karşı artıracak olursanız o alana da gireriz. Ne yapacaız o kuruluşlarla görüşeceğiz mahalle aralarındaki küçük marketler var ya icabında onlarla da anlaşıp şu anki fiyatların çok çok altına düşerek bu adımları atarız. Benim vatandaşıma ucuza sağlıklı ürün getirme sağlama devletin görevidir. Bu konuda 31 Mart belirleyici olacaktır.

UCUZ ET KONUSUNDA İSTİKRARI SAĞLAMAMIZ LAZIM

Belli bir noktaya getirdik biz bunu. Ama biz istiyoruz ki bu istikrarlı olsun. Bonfile olamayabilir pirzola olamayabilir ama kuşbaşı et alsın kıymasını alsın. Canlı hayvan konusunda da istikrara doğru gidiyoruz. Sütte mesela şu anda çok iyi konumdayız. Yıllık tüketime baktığımızda neredeyse 1’e 2 artmış vaziyetteyiz. Ucuz et noktasında da piyasaları ciddi anlamda tutuyoruz. 35 liraya kıymaya çıkar kuşbaşını 38 liraya çıkar bunlara müsade etmeyeceğiz. 28-30 noktasında istikrarı sağlamamız lazım.

CHP’NİN ‘UZAY AJANSI’ DURDURULSUN BAŞVURUSU: CHP ZİHNİYETİ BU, İLK DEFA OLMUYOR

CHP zihniyeti bu. Biz burs veriyoruz öğrencilerimize CHP AYM’ye götürdü bunu ve AYM onları haklı gördü. Başbakanlıktan her müracaat edene kredi ve burs verdik. Kimseyi boş çevirmedik. Daha sonra bu işi kredi yurtlar kurumuna bağladık ve şimdi bu kurum üzerinden veriyoruz. Fakat gençler bursu istiyor da krediyi istemiyor. Fakat geri öderken faiz yok, sigortalı iş bulmadan da ödeme yok. Ey CHP istesen de istemesen de biz uzaya çıkacağız bu adımı atacağız

CHP PETROL ARAMA ÇALIŞMALARINDAN DA RAHATSIZ OLDU

Benim milletimin CHP’ye gönül verenler de dahil olmak üzere bir şeyi bilmesi lazım. Bunların dış politikada bir ihaneti var ve devam ediyor. Petrol arama işi öyle kolay işler değil. Gemimiz yoktu eskiden ne arama ne sondaj bunlar olmadığı için biz acaba uluslararası bazı şirketlerle bunu yapabilir miyiz diye onları getirip Karadeniz’de onlarla adım atıyorduk. Çok korkunç paralar harcadılar. 200 milyon dolarlar harcadılar ve birşey bulmadan da gittiler. Şimdi bizim hamdolsun arama var sondaj gemimiz var. aramalarını yapıyorlar Tabi ki bu tür harcamalar olacak. Burada 1-2-3 kuyudan bulamazsın ama 4’üncüde bulursun ve hepsine değer. Onun için bunlar bu çalışmalardan rahatsız oluyorlar. Yakaladığımız anda güçleneceğiz çünkü. Fatih Yavuz bunlar bu bölgede sondaj gemilerimiz olarak devreye girecekler. arama noktasındaki gemilerimiz de aramalarını sürdürecekler. Biz şu anda dünyanın 16 ultra deniz sondaj gemisini almış vaziyetteyiz çok da uygun fiyata aldık. CHP bu çalışmalardan bile rahatsız oldu bu gemilerimizin zamanla başka ülkelere de kiralanması da söz konusu olacak ve bu gemiler de kısa sürede kedisini finanse etmiş olacak.

(YENİ HAL YASASI) BELEDİYELERİN KONTROLÜYLE FİYAT DENGESİ SAĞLANABİLİR

Yeni Hal yasası… Belediyeler kontrolü ile yaparsak adil bir kar payı ile bunu tüketicilere iki yolu var ulaştırmak için 1 pazarcılar yıllarca bu işi nerelerden aldık o zaman bakkalda meyve sebze olmazdı ama dev marketler açılınca zincir marketlerde sebze meyve de satılmaya başlandı ama pazarlar yine devam ediyor. Pazarlarda bu işin kontrolünü kimler yaptı zabıtalar yaptı. Bunda da fiyat kontrolü yapılmıştır. Zabıtalarla biz ürüne etiket koyma prosedürünü getirdik. Burada pazarcı da çok daha dikkatli ve hassas olmaya başladı. Buna şu anda üretici tüketici arada ise bu haller yasası diyoruz ya bununla beraber inşallah bunu yasal bir zemine de oturtacağız. Kooperatifler dediniz bu noktada bir sıkıntı yok. Ama zaman zaman kooperatifleşmede de sıkıntı yaşamadık değil.

(YENİ HAL YASASI) BELEDİYELERİN KONTROLÜYLE FİYAT DENGESİ SAĞLANABİLİR

Yeni Hal yasası… Belediyeler kontrolü ile yaparsak adil bir kar payı ile bunu tüketicilere iki yolu var ulaştırmak için 1 pazarcılar yıllarca bu işi nerelerden aldık o zaman bakkalda meyve sebze olmazdı ama dev marketler açılınca zincir marketlerde sebze meyve de satılmaya başlandı ama pazarlar yine devam ediyor. Pazarlarda bu işin kontrolünü kimler yaptı zabıtalar yaptı. Bunda da fiyat kontrolü yapılmıştır. Zabıtalarla biz ürüne etiket koyma prosedürünü getirdik. Burada pazarcı da çok daha dikkatli ve hassas olmaya başladı. Buna şu anda üretici tüketici arada ise bu haller yasası diyoruz ya bununla beraber inşallah bunu yasal bir zemine de oturtacağız. Kooperatifler dediniz bu noktada bir sıkıntı yok. Ama zaman zaman kooperatifleşmede de sıkıntı yaşamadık değil.

50 BİN KONUT DÜŞÜK ÜCRETLE, YATAY MİMARİ ESASINA GÖRE İNŞA EDİLECEK

Murat Çiçek: 50 bin konut ne özelliği var vatandaşa ne tür katkısı olacak

Bunlar düşük ücretle ve yatay mimari şeklinde olacak ve ucuz olacak. Mimari özelliği de yerel olacak. Bunların en büyük özelliği zemin etüdlerinin çoki iyi yapılmak suretiyle depreme dayankılılık ön kaydı ile bu yatırımlarımızı yapacağız. Türkiye’de riskli yapılar gerçeği var. Bu işi sadece devletten beklemeyin. Kimsenin kentsel dönüşümü karşısına almaması lazım. Biz bunu muhakkak uygulayacağız. Çevre Şehircilik Bakanlığımızın TOKİ ile hazırladığı projeler gerçekten muhteşem. Bu 50 binlik konut çok çok güzel ve değişik yerlerde. Bir bölümüne 20 yıl vade bir bölümüne 15 yıl vade koyduk. Adeta kira öder gibi taksit ödeyeceksin ama süreye bak 15 – 20 yıl. Huzur içerisinde bir korku telaş içerisinde burada kalmayacaksın bir de mahalle esaslı olacak. Dikey mimaride kimse birbirini tanımıyor ölüp gitsen kimsenin haberi yok. Yatay mimaride toprağa daha yakınsın. Komşuluk hukuku burada çok daha gerçekten güçlü bir şekilde geliştirecekler ve böylece de bizim TOKİ’nin yeni projesi hayata geçtiğinde çok daha ses getirecektir.

ŞENOL GÜNEŞ KARARINA SEVİNDİM

Murat Çiçek: Spor gündemini takip edebiliyor musunuz?

Şenol Bey’in Milli Takımın başına gelmesine sevindim. Biz Şenol Bey ile dünya üçüncülüğünü kazandık. Böyle bir başarısı da var. İşin kökünden geliyor. Ondan sonraki teknik direktörlük hayatı yine başarılarla dolu bir teknik adamımız. Bu alanda da yerliye milliye inanıyorum. Şu anda Şenol Bey bizim ligimizdeki tepeden tırnağa bütün futbolcuların puanını en iyi verenlerden bilenlerden.

HANIM SAĞOLSUN SİYASETİ BİZDEN KAPTI

Helin Aslan: Eşinizin kariyerinizdeki yerini nasıl tarif edersiniz?

Öyle bir soru sordun ki bu bizi ters köşe etti. Hanım sağolsun siyaseti bizden kaptı. Yoğun bir şekilde o da bir kampanya yürütüyor. Özellikle bu sıfır atık projesiyle Türkiye’de ele alınması geciken bir konuyu ele aldı ve o işi de yakından takip ediyor. Özellikle de Türkiye’de kadınımızın yeri noktasında da hassasiyeti ileri derecede. Anne kızlar beraber bu çalışmalarda bayağı etkili durumdalar. Gerek büyük gerek küçük kızım onlar da çok aktif. Bu çalışmalarını o da boş bırakmadan sürdürüyor. Tabi bu konudaki hassasiyeti onun dışardan da bazı taleplere karşılaşmasını doğruyor. Kadınlar gününde yanılmıyorsam kendisinin de bu hafta bir programı var ben de Kadınlar Günü 8 Mart’ı Şanlıurfa’da kutlayacağız. Çok geniş bir katılımın olacağına inanıyorum. Hem mitingimizi yapacağız hem bu yıl Göbeklitepe yılı ilan ettik. Orada ufak bir açılış yapacağız onunla beraber dünya kadınlar gününü Türkiye’de Şanlıurfa’da kutlayacağız ve böylece oradan da mesajlarımızı vereceğiz.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.