Balığın Faydaları Saymakla Bitmiyor…! İşte Balık Yemenin Faydaları…!

İşte balık yemenin faydaları…!

 

undefined

 

1

Sağlıklı bir yaşam için balık tüketiminin şart olduğunu belirten uzmanlar, balık zengini bir ülke olmamıza rağmen genelinin yarısı kadar balık tükettiğimizi söylüyor. ’de 8 kilogram seviyesinde olan kişi başı yıllık balık tüketiminin genelinde 16 kilogram, ’da ise ortalama 22 kilogram olduğuna işaret eden Sinan Kızıltan, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balık çeşitliliğimiz çok fazla. Balık hem protein içeriği ve hem de omega-3 yağ içermesi nedeniyle önemlidir.

undefined

2

Omega-3 yağının damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ve felç gibi hastalıkları önlediği araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Vücut direncini artırıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için ‘Haftada iki öğün balık, yaşam boyu ’ sloganımızı uygulamaya davet ediyoruz” dedi. Haftada iki kez balık yenmesi bebeklerde; otizm, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltabileceğinin kanıtlandığını anlatan Kızıltan, balık tüketiminin diğer faydalarını ise şöyle maddeledi:

undefined

3

 

ALS Hastalığı’nda bağışıklığı güçlendirecek besinlerin tüketilmesi ve gün içinde yeterli besin alınması sağlanmalıdır.* Vücut direncinizi artırmak için, haftada 2 defa omega-3’ten zengin, sağlıklı protein kaynağı balık tüketin.

undefined

4

 

Hep o özendiğiniz pürüzsüz gibi cilde ve sırma gibi saçlara sahip olmak istiyorsanız, balık yiyin. Balık; içerdiği değerli protein, vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin rengini düzenler ve saçlarınızı canlandırır.

undefined

5

 

Yoğun iş ortamı ve günlük hayatın koşuşturmacasında sorunlar üst üste gelebiliyor. Yapılan çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı korunmada büyük fayda sağladığını ortaya koyuyor.

balık
balık

6

Japonya’da yapılan bilimsel çalışmalarda, palamutun içerisinde yer alan bir protein yapısının yüksek tansiyonu düşürdüğü belirlendi.* Omega-3 retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlar. İyi kolesterolü (HDL) arttırır. Yetersizliğinde; görme bozuklukları, depresyon; konsantrasyon, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabiliyor.

undefined

7

 

Birçok araştırma, çok balık yiyenlerin kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığını göstermiştir. Enfarktüs geçirdikten sonra, balık yemeye başlayan erkeklerdeki ölüm oranı ise yüzde 29 azalıyor. Haftada 2 kez balık kalbinizi korur.

undefined

8

 

Yenilebildiği takdirde balığın kılçıkları, kafası ve kuyruğu kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte ve kemik erimesinde çok faydalıdır.* Tırnaklarınız çabuk mu kırılıyor? Balık, içerisinde yüksek oranda bulunan A vitamini güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

undefined

9

 

Izgarada pişirilmiş 1 orta boy levreğin sadece 300 kalori olduğunu biliyor musunuz? Sinir sisteminizin ve bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini tek bir besinden almak için sofranızdan balığı eksik etmeyin.

undefined

10

 

Balığın pullarının yüksek oranda kalsiyum ve fosfat içerdiğini belirten Japon adamı Kohei Kihara, eklem ağrıları ve cilt yumuşaklığı için balık pullarının bulunmaz bir ilaç olduğunu belirtiyor.* yaparken kas kaybının önüne geçmek için beslenmenizde balığa yer verin.

undefined

11

 

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için beslenmenize özen göstermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı bir için sofranızdan balığı eksik etmeyin.* Düzenli balık yiyen büyüme çağındaki çocukların boyları çok daha hızlı ve sağlıklı uzar.

undefined

12

 

200 gramlık ızgara çipurada 240 kalori bulunurken 1 tabak patates kızartmasında 430 kalori olduğunu biliyor musunuz? Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için beslenmenize daha çok önem vermelisiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sofranızdan balığı eksik etmeyin.

undefined

13

 

Omega-3 yağ asitleri sinirleri koruyarak migren ataklarını azaltmaya yardımcı olur.* Güçlü zihinler için haftada en az 2 öğün balık tüketin.

undefined

14

 

Soğuk havalarla birlikte vücut metabolizmasının ve hareketinin azalması kilo almanıza neden olabilir. Kışın da kilonuzu korumak ve vücut direncinizi yüksek tutmak için sofranızdan balığı eksik etmeyin.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.