AYM’den Ahmet Altan ve Ali Bulaç Kararı

Ahmet Altan ve Ali Bulaç Hakkında Karar Çıktı

Genel Kurulu, Ahmet Hüsrev Altan, Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak’ın bireysel başvurularını ele almak üzere toplandı.

Ahmet Altan ve Ali Bulaç Kararı

3 isim, “uygulanan gözaltı ve tedbirlerinin hukuki olmaması, dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği” iddialarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

AHMET ALTAN KARARI

Genel Kurulu, “FETÖ’nün medya yapılanması”nın  çağrışımı” davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan’ın bireysel başvurusunda hak ihlali görmedi.

ALİ BULAÇ KARARI

FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman ve editörlerinin FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada tutuklanan ve süreç içerisinde tahliyesi kararlaştırılan Ali Bulaç’ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, kararları çokluğuyla aldığı öğrenildi.

FETÖ’nün medya yapılanmasının “ çağrışımı” davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında yerel mahkemece “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Nazlı IIıcak’ın bireysel başvurusu, öğleden sonra görüşülmeye devam edilecek.

DÜN DE CUMHURİYET’İN ESKİ ÇALIŞANLARININ BAŞVURUSUNU GÖRÜŞMÜŞTÜ

AYM dün, aralarında eski çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Önder Çelik, Ahmet Şık ve Kadri Gürsel bulunduğu gazetecilerin bireysel başvurularını görüşmüştü.

Mahkeme Atalay, Şık, Sabuncu ve Murat Utku’nun başvurularını reddetmiş, Kadri Gürsel içinse hak ihlali kararı vermişti.

AYM ayrıca, gazeteci Murat Aksoy’un da kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verip Aksoy’a 40 bin TL tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.