Avrupa’nın En Büyük Havadan Söndürme Filosu Yatıyor!

Helikopterlere Uçuş Garantisi Verilmiş!

FOX Haber’de yayınlanan habere göre Türkiye’in Ormanları Cayır Cayır Yanıyor ama Avrupa’nın en büyük havadan söndürme filosuna Türk Hava Kurumu ile Türkiye’ye ait İlk başta havadan söndürme uçaklarının tasarruf amacıyla kullanılmadığı söylendi. Eski Türk Hava Kurumu Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş şirketlerden kiralanan helikopterlere uçuş garantisi verildiğini söyledi. Ayrıca Karakuş, THK’ın uçaklarının helikopterlerden 3 kat daha hızlı olduğunu vurgulayarak, eğer uçaklar kullanılsaydı yangınlar bu kadar büyümezdi derdi.

Orman Yangınları helikopterler

Orman Bakanlığı Özel Şirketlerle Sözleşme Yapmış!

Orman Bakanlığının Türk Hava Kurumu ile anlaşamadığını ve özel şirketlerle anlaşma yapıldığını söyleyen Eski THK Başkanı Erdoğan Karakuş helikopterler uçtukça para kazanıyorlar dedi.

Yangın Söndürme Helikopteri
Yangın Söndürme Helikopteri

Yangın söndürme uçaklarının kullanılmamasına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıt verdi. Pakdemirli uçakların motorunun olmadığını ve güvenlikli olmadığını söyleyerek ayrca tasarruf amaçlı uçakların kullanılmadığını açıkladı. Ayrıca eski THK Başkanı Hava Kuvvetlerine ait 10 ton su bırakabilen C-130 uçakları var dedi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.