Aşı Çalışmalarında İkinci Aşama Başlıyor

Aşı takviminde ikinci aşama başlıyor

Korona virüsü aşısının uygulanma takviminde ikinci aşamaya geçildi. İkinci aşamanın A grubunda, Eğitim, İçişleri ve Milli Savunma bakanlıkları ile gıda ve taşımacılık sektörlerinde görevli personeller ve 50-64 yaş grubunda yer alanlar aşılanacak

 Korona virüsü salgınında CoronaVac aşılarının uygulanma takviminde birinci aşamanın sonuna gelindi. İkinci aşamada bazı bakanlıkların personelleri ile 50-64 yaşlarındaki vatandaşlar aşılama programına dahil edilecek. 

Aşılama takvimine göre ilk aşamada sağlık ve eczane çalışanları, yaşlı ve engelliler, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve burada görev yapanlar ile 65 yaş üzerindeki kişilere aşı yapıldı. Takvim şöyle işledi:

SAĞLIK BAKANI VE BİLİM KURULU İLE BAŞLANDI

  Çin’den 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye getirilen CoronaVac aşısına, 14 gün süren analizlerin ardından 13 Ocak 2021’de “Acil Kullanım Onayı” verildi. Aynı gün Ankara Şehir Hastanesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri aşının ilk dozunu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 14 Ocak’ta Ankara Şehir Hastanesine gelerek aşısını yaptırdı.

  14 Ocak’ta ilk olarak sağlık çalışanları aşılanmaya başladı. Ardından diğer grupların aşılanması aşamasına geçildi. Bu kapsamda, 19 Ocak’ta huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile onların bakımından sorumlu kişilerin yanı sıra 90 yaş ve üzerindekiler evlerinde aşılandı.

  21 Ocak’ta 85 yaş ve üzerindeki vatandaşlar da evlerinde aşılanmaya başlandı. Eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinden isteyenler de aşının ilk dozunu oldu.

  25 Ocak itibarıyla 80 yaş ve üzeri, 27 Ocak’tan itibaren de 75 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından randevu alarak aşılarını yaptırdı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İKİNCİ DOZ 11 ŞUBAT’TA YAPILDI

  Sağlık çalışanlarına ilk doz sonrası 28 günün tamamlanmasını takiben 11 Şubat’ta CoronaVac aşısının ikinci doz uygulaması gerçekleştirildi. 11 Şubat’ta 70 yaş üzeri için ilk doz aşıların uygulanmasına da başlandı.

 Aşılama, 65 yaş üzerindeki kişilere 12 Şubat’ta yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımla, 65 yaş üzeri vatandaşların 60 yaş üzeri eşlerinin de aşı olabileceğini duyurdu.

Öğretmenlerde özellikle yüz yüze eğitime geçilecek sınıflar için aşılama bugün (24 Şubat) başladı. 

TOPLAM SAYI 7.5 MİLYONUN ÜZERİNDE

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nda yer alan tabloya göre, saat 11.00 itibarıyla, birinci doz uygulanan kişi sayısı 6 milyon 327 bin 250, ikinci doz uygulanan kişi sayısı 1 milyon 255 bin 188 oldu. Toplam yapılan aşı sayısı 7 milyon 582 bin 438 olarak kayıtlara geçti.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ AŞAMADA KİMLER AŞILANACAK?

Aşı takviminin ikinci aşamasının A grubunda, hizmetlerin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları yer alacak.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri gibi), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar bulunuyor.

Takvime göre, 50-64 yaşlarındaki bireyler de ikinci aşamada Covid-19 aşısı olacak.

Üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak. (AA)

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.