Asgari Ücretle İlgili Flaş Gelişme!

Asgari ücretin ikinci toplantısı sona erdi

Asgari Ücret Tespit Komisyonun ikinci toplantısı bugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında ikinci toplantı sona erdi. 

Basına kapalı olarak yaklaşık iki saat süren toplantıda, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işveren kesiminin görüşlerini dile getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının küresel rekabetteki duruma, Ticaret Bakanlığının da dış ticaretteki gelişmelere dair veri ve raporları paylaştığı toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri de sunum yaptı. 

İlk toplantının ardından Bakan Selçuk, sosyal medya hesabından Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışma takvimini açıklamıştı. Yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında komisyon, ikinci toplantısı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Son toplantının da Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştireceği beliritliyor.

Uzmanlar asgari ücret artışı ile ilgili son 9 10 yıllık artışlara dikkat çekerek asgari ücret zammının bir önceki yılın enflasyonunun 3 ya da 5 puan üstünde olabileceğini kaydediyor.

Bu varsayıma göre, zam öngörüsü yüzde 15 ya da yüzde 16 oranlarında. Asgari ücrette yüzde 16 artış brüt asgari ücret,in 3 bin 414 TL seviyelerine gelmesi anlamına geliyor.  

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja