Asbest Nedir ?

’da Eski Havagazı Fabrikasının Yıkılmasıyla Asbest Tartışmaları Ortaya Çıktı. Peki Nedir Bu Asbest ?

Maltepe’de bulunan Havagazı fabrikası Ankaralılar için, yıllarca gördükleri yıkık dökük bir alandan ibaretti. Yıkımıyla beraber sağlığı tehdit etmeye başladı. Aslında bir mineral olan Asbest, ısı ve elektriği yalıtması, sürtünmeye ve asit’e dayanıklığı ile 1950’li yıllardan itibaren sihirli mineral olarak tanınmaya başlamıştır. Fakat insan sağlığına solunduğu takdirde büyük zararlara yol açtığı görülmüş ve bu madde kullanımı sınırlandırılmıştır. Başta akciğer hastalıkları, gırtlak kanseri ağır hastalıklara kapı açan, lifli bir mineral olarak tanımlanan bu madde hala bir çok alanda kullanılmaktadır. Anadolu’da Ak toprak, Gök toprak ve Höllük gibi isimlerle bilinen bu madde bebeklerde pudra ve evlerde badana işlerinde de kullanılmaktadır. Bu mineral Anadolu’nun çoğu bölgesinde bulunur.

Asbest
Asbestli Toprak

Bu malzemenin bir çok türü bulunmaktadır. , uçak sanayisi, çimento, kiremit, hatta kumaş yapımında bile kullanılabilir. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırmaktadır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi, “kesin kanserojen” tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmıştır. Bu yönden bakıldığında Ankara’nın tam göbeğinde Asbest mineralleri kullanılarak yapıldığı ve yıkımı nedeniyle etrafa asbest yaydığı söylenen Havagazı fabrikası Ankaralıları oldukça tedirgin etmiştir.

Havagazı Fabrikası ve Asbest

Ankara Asbest
Asbest Tehlikesi

Ankara’da Havagazı Fabrikasının yıkımına ilişkin Tabip Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Bölge İdare Mahkemesine başvurarak yürütmenin durdurulmasını istedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. bölge idare mahkemesine başvuran Odaları ideolojik davranmakla suçlasa da bölge idare mahkemesi yürütmeyi durdurdu. Her türlü bilimsel önlemin alındığını söyleyen Gökçek, ın tedirgin edilmeye çalışıldığını söylese de bölgedeki okullara veliler çocuklarını göndermiyor. Yıkım alanında ise ayakta kalan bölüme su sıkılması görüntüleri televizyon ekranlarında gösterilerek önlemlerin alındığı imajı veriliyor. Peki bunlar yeterli mi ? Havaya, suya karışan yağmurla üzerimize doğru yağan Asbest’ten nasıl korunacağız ? nasıl solumayağız ? bu bilinmiyor. İşçiler maske ile çalışıyor fakat hemen yanı başında caddelerde, okullarda ve iş yerlerinde insanlar bu gaza maruz kalabilirler. Bu uzun sürecek gözükse de Asbest tehlikesini öğrenilmesine,önlemler alınmasına ve halkın bilinçlendirilmesine vesile olması dileğiyle.

One thought on “Asbest Nedir ?

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.