Araştırmada şaşırtan Sonuç: Kalp İlacı Beyne’de İyi Geliyor

Kalp ilacı beyne de iyi geliyor!

İngiltere’deki University College’da yapılan araştırma, diyabet ve kalp rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların ciddi akıl hastalıklarına da iyi geldiğini koydu. Çalışma ekibinden Dr. Joseph Hayes “Söz konusu kalp ilaçlarını kullanan hastaların kliniğe gitme oranlarında yüzde 20’ye kadar düşüş meydana . heyecan verici bu araştırmada çok büyük bir potansiyel var” dedi.

Diyabet ve kalp rahatsızlıkları için yaygın olarak kullanılan bazı ucuz ilaçların ciddi akıl hastalıklarına da iyi geldiği çıktı. Ancak yapılan bu değerlendirmenin klink deneylerle de test edilmesi gerektiği belirtildi.

İngiltere’de University College London (UCL) üniversitesinin araştırmasına göre, psikolojik rahatsızlıklarında mustarip, kalp ilaçlarını kullanan hastalar arasında için hastaneye yatırılanların sayısında azalma oluyor. ve Bilim Muhabiri James Gallagher’in haberine göre uzmanlar, araştırma sonuçlarının klinik deneylerde de test edilmesi gerektiğini söylüyor.
Araştırmaya, ciddi akıl olanlara iyi geldiği bilimsel olarak tespit edilen reçeteli ilaçların listelenmesiyle başlandı. Ekip şu ilaçlara odaklandı:

Kolestrole statin grubu : Bu ilaçlar akıl sağlığıyla bağlantılı sorunların giderilmesine veya anti-psikotik ilaçların vücutta emilmesine yardımcı oluyor

Tansiyon : Bunlar beyinde bipolar rahatsızlık ve şizofreniyle bağlantılı olduğu tespit edilen kalsiyum sinyalini değiştirebiliyor

Tip 2 diyabet ilacı: Ruh halini değiştirebiliyor.

Araştırma için İsveç’te şizofreni, bipolar rahatsızlık veya diğer ciddi psikolojik rahatsızlık teşhisi konulan 142 bin 691 kişinin ömür boyu tutulan tıbbi kayıtları incelendi. Daha sonra, bu kişilerin bu ilaçları aldıkları ve almadıkları dönemde ne sıklıkla psikiyatri kliniğine gittikleri karşılaştırıldı. UCL’deki araştırmacılar arasında yer alan Dr. Joseph Hayes “, ilaç aldıklarında kliniğe gitme oranlarında yüzde 10-20 düşüş olduğunu gösteriyor” dedi. Sonuçlar, JAMA Psychiatry dergisinde yayımlandı. Ayrıca bu ilaçları alanlarda kendi kendilerine zarar verenlerin oranlarında da azalma görüldü. Dr. Hayes, “Bu çok heyecan verici. Çok büyük bir potansiyel var, bu şekilde sonuçlanmış olmasından memnunum. Ama bu yalnızca daha başlangıç noktası” dedi. Hayes, nihai bir sonuca varabilmek için ise şimdi de ilaçların klinik testlerde denenmesi gerektiğini söylüyor. Ama uzmanlar bu ilaçları deneylerde test etmek yerine, gerçek hayattan kanıtlar aramayı tercih etti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.