Ankara’da Yine Sokak Canlıları Katledildi!

Sincan’da Köpek ve Güvercin Katliamı!

’nın Sincan ilçesinde zehirli tavuk eti verildiği ileri sürülen 6 köpek ve 14 güvercin, telef olurken, hayvanseverler duruma tepki gösterdi. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, “6 köpek, 14 kuş canilerce katledildi. Tavuk eti vererek zehirlemişler. Hayvanları gıdayla kandırıp zehirlemek Allah’tan reva mıdır, bu ne caniliktir” dedi.

Ankara Sincan Köpek Katliamı, Ankara Sincan Köpek ve Kuşlar Zehirlendi
Sincan Köpek Katliamı, Ankara Sincan Köpek ve Kuşlar Zehirlendi

4 Köpek ve 14 Güvercin Zehirlendi!

Yenikent İlksen TOKİ Konutları yanındaki parkta meydana geldi. Önceki gün sokak hayvanlarını beslemek için parka giden hayvanseverler, 2 sokak köpeğinin yerde kıvrandığını gördü. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, haber verilmesi üzerine köpekleri rehabilitasyon merkezine götürdü. Veteriner hekimin müdahalesine rağmen köpekler, kurtarılamadı. Hayvanseverler, dün sabah tekrar aynı parka gittiklerinde bu kez 4 köpek ve 14 güvercinin daha yerde hareketsiz yattığını gördü. İhbar üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sincan Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri gelerek, çevrede inceleme yaptı. Telef olan hayvanlardan incelenmek üzere numune alındı. Hayvanların, tavuk eti verilerek zehirlendiği iddia edildi.

Hayvanseverler Bölgede Nöbette…

Olayı haber alan hayvanseverler, bölgedeki diğer hayvanları korumak için nöbet tutmaya başladı. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan da alana gelerek nöbete katıldı. Haydar Özkan, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün akşam Sincan Yenikent’te 6 köpeğimiz ve 14 kuşumuz zehirlendi. Hayvana şiddete, vahşete, tecavüze hapis cezası gelmeli, belediyeler ceza kapsamına alınmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, belediyeler üzerinde idari yaptırım yetkisi olmalıdır. Başka türlü bu vahşetlerin önüne geçilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Haykonfed, Haydar Özkan, Ankara
Haykonfed, Haydar Özkan,

Haydar Özkan ayrıca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün personel sayısının artırılmasını da talep etti.

“Sokak Canlılarına Zehirli Tavuk Eti Vermişler”

Hayvanseverler, Sincan Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, şikayette bulundu. Olayın ardından parkta nöbet tutan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, köpekler ve güvercinlerin alana atılan tavuk etinden zehirlendiğini söyledi. Özkan, “Dün akşam 2 köpek kötüleşiyor. Arkadaşlarımız tarafından belediye aranıyor. Belediye görevlileri köpekleri alıyor. Daha sonra gönüllü arkadaşlar sabah oraya gittiklerinde diğer hayvanların da durumunun iyi olmadığını ve kuşların da öldüğünü görünce zehirlenme olduğunu anlıyorlar. Öğle saatlerinde Sincan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri olay yerine geliyor. 6 köpek, 14 kuş canilerce katledildi. Tavuk eti vererek zehirlemişler. Bir kuru lokma , bir yudum su, hayvanlar bunlara muhtaçken gıdayla kandırıp zehirlemek Allah’tan reva mıdır, bu ne caniliktir” dedi.

Geçtiğimiz Günlerde Köpekleri Katleden 3 Kişi 10 Yıl Hapis Cezası Almıştı!

Ankara Batıkent’te geçen yılın Nisan ayında 16 köpek zehirli et vererek öldürülmüştü. Geçtiğimiz günlerde, konuya ilişkin olarak, “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından haklarında dava açılan ve tutuksuz yargılanan 3 sanık, 10’ar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.