Ankara’da Musluklardan Zehir Mi Akıyor?

’da şebeke suyu sağlığını tehdit ediyor. , ’nın birçok ilçesinde, özellikle son 2 aydır zehirli ishal vakalarının arttığına ilişkin şikâyetlerini dile getirdi. Milletvekili Ali Haydar Hakverdi konuyla ilgili olarak ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi verdi.

Ankara’da vatandaşların, bölgelerinde zehirli ishal vakalarının arttığını dile getirmesi üzerine Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e 9 maddelik bir soru önergesi verdi.

Ankara’nın çeşmelerinden akan suya güvenin her geçen gün azaldığını söyleyen Hakverdi,   bu nedenle birçok insanın şişelenmiş su tüketmeyi tercih ettiğini fakat başta mutfaklar olmak üzere hayatın her alanında şebeke suyu kullanmaya mecburen devam edildiğini aktardı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin bu güvensizliği gidermek yerine 2008 yılında Kızılırmak’tan getirdiği suyu da barajlara verdiğini dile getiren Hakverdi, Bu hamlelerle belediyenin Ankaralılara “Artık çeşmelerden uzak durun” demek istediğini söyledi.

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle meclise verdiği 9 maddelik bir soru önergesi:

1- Ankara bulunan hastanelerde son 2 ay içerisinde kaç kişiye zehirli ishal tanısı konulmuştur?

2- Ankara’nın içme suyu hangi periyotlarda analiz edilmektedir? En son analiz ne zaman yapılmıştır? Geçtiğimiz iki ay içerisinde yapılan analizlerde herhangi bir bakteri ya da virüse rastlanmış mıdır?

3- Son 2 ayda Ankara’da hastanelere başvuran ishal ve zehirli ishal vakaları bir önceki yılın aynı aylarına oranlandığında artış ya da azalış var mıdır?

4- Ankara’nın şebeke suları incelenirken örnekler analiz yapan kuruma ASKİ tarafından mı verilmektedir,yoksa analizi yapan kurum örnekleri kendisi mi temin etmektedir?

5- Kızılırmak’tan getirilen su hala Ankara şebeke suyuna dahil edilmekte midir? Kızılırmak’tan alınan örnekler en son ne zaman analiz edilmiştir?

6- Şebeke suları üzerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllardır yaratılan ve Kızılırmak suyu ile perçinlenen güvensizlik paketlenmiş su tüketimini artırmak amaçlı mıdır?

7- Yıllardır Ankara’da yaşamakta olan biri olarak en son ne zaman şebeke suyu içtiniz?

8- Ankara’nın birçok bölgesinde zehirli ishal vakalarında büyük bir artış görülmesine rağmen bu bilgi neden kamuoyundan gizleniyor?

9- bu yaz yine kameraların önüne geçerek bu şikayetleri dikkate alıp detaylı bir inceleme yapmak yerine hastalıkların şebeke suyundan kaynaklanmadığını Cumhuriyet Partili milletvekillerinin kara propagandası olduğunu söyleyecek mi?

Alıntı: Gaiadergi

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja