Ankara’da Ekmeğe Yüzde 16 Zam Geldi

Ankara’da ekmeğe yüzde 16 zam

Ankara’da ekmeğin fiyatı yüzde 16’lık zamla 1,75 lira oldu. Ankara Fırıncılar Odası, son 3 ay içinde un fiyatının yüzde 45, maya fiyatının ise yüzde 90 civarında arttığını belirterek, zam yapmak zorunda kaldıklarını söyedi.

    Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, fırıncıların daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldığını duyurdu. Zamla birlikte Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi.

Ocak ayında ekmek fiyatlarına zam yapmak için toplandıklarını, zamlı fiyat tarifesinin 24 Şubat’ta alındığını anlatan Alnıaçık, söz konusu fiyat artışının bugün itibarıyla uygulanmaya başlandığını ifade etti.

‘FIRINCILAR ZARAR EDİYORDU, YÜZDE 30 ZAM İSTİYORDUK’

Alnıaçık, yapılan toplantılarda yüzde 30 zam talep ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

 “Son 3 ay içinde yüzde 45 civarında una, yüzde 90 civarında da mayaya zam geldi. İşçiliğe de yaklaşık yüzde 20 zam oldu. Bu şartlar altında fırıncılarımız para kazanmayı bırakın, zarar ediyordu. Fırıncılarımızın daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldı. Bu zamla bile fırıncılarımız kâr edecek seviyede değil ancak bir nefes alabilecekler. Yapılan zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi. Diğer bütün ekmek çeşitlerine de aynı oranda zam geldi.”

Un ve maya fiyatları artmadığı sürece bir müddet bu fiyatlarla ekmek satışı yapılacağını belirten Alnıaçık, salgından dolayı bu oranda zam yaptıklarını ve fırıncılar için esas yapılması gereken zam oranının yüzde 30 olduğunu ifade etti. (ANKARA-AA)

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.