Amerika’da Polisin İşlediği Korkunç Cinayet!

’nın kentinde polisin işlediği korkunç halkı ayağa kaldırdı. isimli bir siyahi tarafından diziyle boynuna bastırılarak boğuldu. Vatandaşlar tarafından kaydedilen olayda çekilen görüntü sosyal medyada paylaşıldı. Polisin ’u ters kelepçeledikten sonra yere yatırarak diziyle boynuna dakikalar boyunca baskı yaptı. , defalarca “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen” şeklinde yalvardı fakat siyahi adamın boğazına bastırmaya devam etti.

Amerika'da Polisin İşlediği Korkunç Cinayet
’da Polisin İşlediği Korkunç

Amerika’da Minnesota eyaletinin kentinde polisin işlediği korkunç cinayet görüntülendi. isimli 40’lı yaşlarda ki adam polisin ters kelepçeledikten sonra boynuna basarak boğmasıyla hayatını kaybetti. Yerde kıpırdayamayan adamın “Nefes alamıyorum”, “Bunlar beni öldürecek” şeklindeki sözlerine rağmen polisin diziyle bastırmaya devam ettiği görüldü. Bir süre sonra yerde hareketsiz kalan Floyd, daha sonra gelen acil ekipleri tarafından ambulansa alınarak hastaneye kaldırılmış ancak kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Olayın Görüntüleri Sosyal Medyada Hızla Yayıldı. İşte O Görüntüler…

FBI Olay ile İlgili Başlattı

Minneapolis Polis şubesinden yapılan açıklamada güvenlik görevlilerinin “sahtecilik” ihbarı üzerine olay yerine intikal ettiği bildirildi. Açıklamada, polislerin geldiği sırada aracında bulunan 40 yaşlarındaki adamın aracından çıktıktan sonra polislere direndiği belirtildi. Öte yandan Minneapolis Polis şubesi ile FBI’ın olayla ilgili başlattığı açıklandı.

Daha Öncede Yaşandı…

Daha öncede Amerika’da polis benzer bir cinayet işlemişti. New York’un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz 2014’te meydana gelen olayda 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Eric Garner benzer şekilde öldürülmüştü. 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner, sokakta kaçak sigara sattığı gerekçesiyle, New York polisi (NYPD) tarafından boğazı sıkılarak gözaltına alınmaya çalışılmıştı.

Nefes Alamıyorum!

Defalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvaran ve yere yatırıldıktan sonra fenalaşan Garner, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetmişti.

Yargılanmasına Gerek Yok

Olayı soruşturan jüri, Aralık 2014’te Garner’ın boğazını sıkarak ölümüne neden olduğu iddia edilen 33 yaşındaki Daniel Pantaleo’nun yargılanmasına gerek olmadığı yönünde karar vermişti.

Siyahilerin Yaşamları Değerlidir

Aynı dönemde Missouri Ferguson’da siyahi genç Michael Brown’ı silahla öldüren polise, jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi üzerine sosyal medyada, “Siyahilerin Yaşamları Değerlidir” (BlackLivesMatter) etiketiyle başlatılan paylaşımların ardından ülke genelinde geniş çaplı gösteriler düzenlenmişti. Eric Garner’ın son sözü “Nefes alamıyorum” (I can’t breath) ifadesi, protesto gösterilerinde siyahilere karşı polis şiddetini sembolize eden en önemli sloganlardan biri haline gelmişti.

’de Protestolar Başladı!

’de George Floyd adlı bir siyah vatandaşın gözaltına alınırken polis tarafından boğazına bastırılmak suretiyle boğularak öldürülmesinin ardından geniş çaplı protestolar başladı.

’da Olaya Tepkiler Sürüyor

Sosyal medyada George Floyd’un öldürülmesinden sonra insanlar #MinneapolisPoliceMurderdHim etiketi ile yüzlerce tweet attı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja