Alman Devlet Televizyonun’dan Atatürk’e Çirkin Saldırı! Tepkiler

Alman televizyonunun ’e çirkin saldırısına sert tepki
Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan bir belgeselde, ‘, Hitler döneminde ’dan zehirli gaz aldı’ iddialarına hem ’daki Türk toplumundan hem de ’deki siyasiler ve tarihçilerden tepki geldi.

Alman Birinci Kanalı (ARD) televizyonu, yayınladığı bir belgeselde, ‘Atatürk’ün ’dan satın alınan zehirli gazı Dersim’de Alevilere karşı kullandığı’ iddiası hem ’de hem de ’daki Türk toplumunda büyük tepki çekti.

ARD’de Thorsten Mack ve Karaman Yavuz’un hazırladığı, ‘Unutulan Katliam- Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü’ isimli belgesel pazar akşamı yayınlandı. Altı dakika süren ve ’de çekilen belgeselde arşiv fotoğraflara yer verilirken, röportajlar da yer aldı. Hürriyet gazetesinden Turan Yılmaz, Ali Varlı ve Ömer Erbil’in haberine göre, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretlerle dolu olan yayında, “Türk arşivlerinde 1937 yılından kalma önemli bir belge bulundu. Dersim’den sorumlu generalin zehirli gaz talebinden sonra, Nazi Almanya’sına 20 ton zehirli gazın ısmarlandığını gösteren bir belge. Atatürk’ün imzasını taşıyor. Kemal Atatürk, Türkiye’yi modern ulus devlet haline getirmek istedi. Hitler rejimiyle çalıştı” iddialarına yer verildi.

AÇIKLAMA YAPTILAR

Programa Almanya’da yaşayan Türk toplumundan gelen sert tepkiler ve tek taraflı yayın eleştirileri üzerine program sorumluları yazılı bir yaptı. Açıklamada “Mustafa Kemal Atatürk’ü Hitler ile kıyaslamadık ve eşitlemedik” denildi.

SİYASİLERDEN TEPKİLER

Alman devlet televizyonunda Atatürk’ü, Nazi diktatörü Hitler ile kıyaslayarak yapılan densizliğe siyasiler de büyük tepki verdi.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı: Almanya’da belli bir kesimin insanlık suçuna başka ülkeleri de ortak etme, böylelikle yapılanları normalmiş gibi göstermeye çalıştığı gözleniyor. Bu çerçevede utanmazca Türkiye’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk’ü hedef aldıklarını görüyoruz. Atatürk’e dil uzatmak bütün Türk halkına dil uzatmaktır. Yayını şiddetle kınıyorum.

Grup Başkanvekili Özgür Özel: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek Cumhuriyet’i ilan eden, her seferinde seçilerek Cumhurbaşkanlığı makamına oturan Atatürk ile parlamentoyu feshederek, führerliğini ilan eden Adolf Hitler’in isimlerinin aynı cümlede kullanılması dahi büyük bir saygısızlıktır.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja