Alevi Askerin Cenazesine Devlet Erkânı Gelmedi!

Alevi Askerin Cenazesine Devlet Erkânı Katılmadı

Pençe-3 harekatı kapsamında görev yaptığı Irak’ta, PKK ile çıkan çatışma sonucu yaşamını yitiren Er Berkay Işık’ın cenaze törenine devlet erkânı ve genelkurmay başkanı katılmadı.

Berkay Işık, Şehit, Alevi Şehit, Cenaze Törenine Devlet Erkanı Katılmadı
Berkay Işık, Şehit, Alevi Şehit, Cenaze Törenine Devlet Erkanı Katılmadı

Piyade Sözleşmeli Er Berkay Işık, dün (2 Ocak) Pençe-3 harekatı kapsamında Irak’ın kuzeyinde Haftanin bölgesinde PKK’lilerle çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Berkay Işık için bugün öğlen vakti, İkitelli Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi.

’tan Paylaştı!

Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ’ın hesabından paylaştığı habere göre ise, törene devletin zirvesinden kimse katılmadı. Sadece ’den Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya törende yer aldı.

Alican Uludağ’ın Yazdığı yazı ve kullandığı ifadeler ise şöyle;

“Ajanslara düşen haber ve görüntülerde ne Cumhurbaşkanı ne de bakanları törende vardı. Devletin zirvesi, törene katılmamayı ‘tercih’ etmişti. Genelkurmay’dan da kimse yoktu.

’den sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya katıldı. Onlar da oldukları için cenaze namazında saf tutamadı.

Devletin zirvesi yerine İstanbul protokolü törendeydi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı , 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan oradaydı.

Oysa ajanslara düşen haberlere göre , ’da değil törenin yapıldığı İstanbul’daydı. Önce cuma namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camisi’nde kılan Erdoğan, buradan Karacaahmet Mezarlığı’nda anne ve babasının kabirlerini ziyaret etti. Yani Erdoğan’ın zamanı da vardı.

Erdoğan, buradan Dolmabahçe Sarayı’na geçti ve güvenlik zirvesini toplandı. Zirveye, Cumhurbaşkanı yardımcısı , AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

Haberler gösterdi ki, Erdoğan’ın yanı sıra devletin üst düzey zirvesi de İstanbul’daydı.
Ancak Alevi şehit için düzenenlenen törene ne Erdoğan, ne Hulusi Akar ne de diğer bakanlar katıldı.

Neden olarak iki ihtimal düşünülebilir: Ya törene katılıp protesto edilmekten korktular, ki bu zayıf bir ihtimal…

Ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevi’nde Alevi Dedesi’nin arkasında şehit için düzenlenen cenaze namazında saf tutmak istemedi. Daha önceki şehit Alevi askerlerin törenlerindeki sahipsizlik akla gelince, bu seçenek ağır basıyor.

Bugün İkitelli Cemevi’nde yaşananlar, AKP’nin Cemevlerine yönelik yıllardır uyguladığı bilinçli inkar politikası ve yok sayma anlayışının bir göstergesiydi belki de…

Öyle anlaşılıyor ki, bu ülkede şehitler de eşit değil…

Yazık…”

Alican Uludağ

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.