Akşener’den Pınar Gültekinle ilgili Dikkat çeken Paylaşım

Akşener’den Pınar Gültekin paylaşımı

İYİ Parti Genel Başkanı , eski sevgilisi tarafından öldürülen Pınar Gültekin için yaptığı paylaşımda ”İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için daha kaç kadınımızı kaybetmemiz gerekiyor?” dedi.

Akşener'den Pınar Gültekin paylaşımı

’da 5 gündür olan üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in eski sevgilisi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Gültekin cinayetinin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın çekilme talimatı verdiği ileri sürülen İstanbul Sözleşmesi tekrar gündeme geldi.

hesabından cinayete ilişkin paylaşım yapan Akşener, “Pınar Gültekin’in sahipsiz kalan çığlığıyla bir kez daha yandık. Bir kadının daha hayallerini çaldılar. Bir kadının daha yüreğine evlat acısı düşürdüler. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için daha kaç kadınımızı kaybetmemiz gerekiyor? #pinargultekin” ifadelerini kullandı

İstanbul Sözleşmesi nedir?

Kadınlar için neden hayati öneme sahiptir?

’de cinayetleri durmaksızın devam ederken, İstanbul Sözleşmesi de son haftalarda en fazla konuşulan gündem maddelerinden birine dönüştü. Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan bu sözleşmenin neden önemli olduğunu Pınar Gültekin cinayetinin ardından yeniden hatırlatıyoruz.

İstanbul Sözleşmesi nedir? Kadınlar için neden hayati öneme sahiptir?

HABER MERKEZİ

11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Konseyi Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılan ve ilk olarak ’nin imzacı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 2014 yılından beri yürürlükte. Ancak yükümlülükleri gerektiği gibi yerine getirilmiyor.

Kadına yönelik erkek şiddetinin önlenmesi noktasında kadınlar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi, iktidarı ve yandaş medya tarafından sık sık hedef alınıyor.

İşte iktidarının reddetmek istediği İstanbul Sözleşmesi’nin amacı:

Kadınların güçlendirilmesi yolu dahil, ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmek, taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması,

Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin işbirliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlamalarını teşvik etmeyi,

Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşar.

DENETİM MEKANİZMASI

Sözleşmenin en önemli özelliklerinden biri de, bir denetim mekanizması getirmesi. Çünkü denetim mekanizması işin takibi açısından önemli. Taraf ülkelerin temsilcilerinden oluşan denetim komitesi yani “GREVIO” adı verilen birim, sözleşmenin etkili bir şekilde uygulanmasını izleyecek, raporlar hazırlayacak, taraf devletin rızası ile ve gerekirse onun toprağına ziyaret edecekti.

İmzacı taraf devletlerin yükümlülükleri:

1– Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar, kapsayıcı ve eş güdümlü politikalar uygulamak,

2-Mali kaynaklar ayırmak,

3- Resmi bir eş güdüm birimi kurmak,

4- İstatistiksel veri toplamak, incelemek, yayınlamak,

5- Şiddetin önlenmesi için zihniyet değişikliği sağlamak.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja