AKP’li Belediyeler Borç Batağında…!

Borç’ta İlk Sıraları Bırakmıyorlar…! Başkanlar Rekor Üstüne Rekor Kırıyor.

Borcu olan belediyeler sıralamasında ’li başkanlar rekor kırdı. En borçlu 5 belediye partisinden çıktı.

 

seçimler yaklaşırken, gözler belediyelere çevrildi. İller Bankası’na borcu olan belediyeler sıralamasında ’li başkanlar ilk sıralarda yer aldı. En borçlu ilk 5 belediyenin ’li olması dikkat çekti.  , en borçlu başkanların 4’ünü seçimler için yeniden aday gösterdi. İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Borç yiğidin kamçısı da borçlarını düzgün ödeseler iyi olur. Ülke battı, bari belediyeler batmasın” dedi.İller Bankası’nın hesapları TBMM KİT Komisyonu’nda ele alındı. Genel Müdür Yusuf Büyük, 2018 yılında yönetimlere 4.5 milyar kredi, 305 milyon hibe olmak üzere, toplam 4.7 milyar finansman sağlandığını belirtti.

Borç Batağında Olan Belediyeler…

Komisyon üyesi ’li Atila Sertel, raporunda da yer alan borçlu belediyeleri gündeme getirdi. Sertel, “ İller Bankası’na borçları itibarıyla 1 milyar 73 milyon lira ile birinci sırada bulunuyor. Gaziantep 821 milyon lira ile ikinci, 805 milyon lira ile üçüncü, Konya 699 milyon lira dördüncü ve Antalya 614 milyon lira ile beşinci sırada yer alıyor” dedi.

 

Sertel’in verdiği bilgiye göre AKP borçlu 5 belediyeden sadece ’da adayını değiştirdi, diger 4 ilde aynı isimler yeniden aday gösterildi.Borçlular arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi 458 milyon lira ile 9’uncu, Ankara 270 milyon lira ile 15’inci ve İzmir ise 92 milyon lira ile 46. sırada yer aldı. CHP’li Sertel, “İzmir için çok borcu var diyorlardı, asıl borçlular kimmiş ortaya çıktı” dedi.

İller Bankası’na en az borcu olan son 5 şehir ise 26 milyon lira ile Uşak (AKP), 21 milyon ile Muş (AKP), 16 milyon ile (CHP), 15 milyon ile de Artvin (AKP) ve Iğdır () olarak sıralandı.

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.