AKP: İstanbul’da Seçimin İptalini İstemedik!

Erdoğan’a Tepki Gösterdi

31 Mart seçimi ve yenilenen İstanbul seçiminden yeniliğiyle ayrılan ’de içi tartışmalar su yüzüne çıktı. AKP MYK üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a içi kararlar nedeni ile tepki gösterirken, İstanbul’da seçimin iptalini istemedikleri öğrenildi.

Seçimin İptalini İstemedik
Seçimin İptalini İstemedik

“üstünün örtülemeyeceği kadar büyük”

31 Mart yerel seçimlerinden ve İstanbul seçimlerinden yenilgiyle ayrılan AKP’de içi tartışmaların yaşandığı ve bu tartışmaların “üstünün örtülemeyecek kadar büyük” olduğu bildirildi.

AKP kulislerinden edinilen bilgilere göre, AKP’nin en üst karar organları arasında yer alan Merkez Kurulu (MYK) toplantısı sırasında AKP Genel Başkanı ve üyeler arasında zaman zaman “gerginlikler” yaşandı. Buna göre, toplantıda 10 üye söz alarak çeşitli eleştirileri aktardı.

“Kararlar bizim tarafımızdan değil, sizin etrafınızdaki birkaç kişi tarafından alınıyor. “

gazetesinin habeine göre, sonuçlarının masaya yatırıldığı toplantıda, söz alanların büyük bir bölümü sürecinde yapılan hataları gündeme taşıdı. MYK üyeleri partide son dönemde diyalog kültürünün kaybedildiğine vurgu yaptı. Erdoğan’a yönelik, “Kararlar bizim tarafımızdan değil, sizin etrafınızdaki birkaç kişi tarafından alınıyor. İstişare bile edemiyoruz. MYK’den İstanbul seçimlerine ilişkin bir karar çıkmamıştı. Oysa biz, seçimin iptal edilmemesi gerektiğini düşünüyorduk” eleştirisi yapıldı. Erdoğan’ın ise bu sözler karşısında sinirlendiği ve “Bu sözler bana hakaret olur” dediği öğrenildi.

Yandaş medyadaki “AKP’ye zarar verdiği iddia edilen” yayınlar da toplantıda gündeme geldi.

Yandaş medyadaki “AKP’ye zarar verdiği iddia edilen” yayınlar da toplantıda gündeme geldi. Bazı MYK üyeleri, yandaş medyadaki söylemlerin AKP’ye kaybettirdiğini ifade ederken Erdoğan’ın ise buna karşılık, “Kimse Ak Parti adına söz söyleyemez. Söz söyleyecekler bellidir. Onların ifadeleri bizi bağlamaz” yanıtını verdiği ifade edildi.

Bazı MYK üyelerinin ise bu tartışmaların dışında, AKP’nin son yıllarda kullandığı söylemleri eleştirdiği de bildirildi. Edinilen bilgiye göre, “Negatif söylem kullanımı” ve “Kutuplaştırıcı ifadeler” nedeniyle MYK üyeleri çeşitli eleştirilerde bulundu. “Kucaklayıcı söylem” önerisi yapıldı.

“İptal gerekçeleri kabul görmedi”

AKP’de ayrıca iki seçimin ardından “hasar analizi” de yapıldı. Bu kapsamda parti yöneticileri, “İptal gerekçeleri kabul görmedi. Karşı tarafın mağduriyet algısı kırılamadı. Suriyeli meselesi kaybettirdi” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik bazı ifadelerin de oy kaybına yol açtığı toplantılar sırasında gündeme geldi. Buna göre, Pontus tartışması nedeniyle Karadenizli AKP seçmenleri, partiye küstü. Karadenizlilerin oturduğu mahallelerdeki oy oranlarında büyük düşüş görüldü.

“İmralı Mektubu Zarar Verdi”

İmralı ’ndeki Abdullah Öcalan’ın seçimden iki gün önce açıklanan mektubu da oy kaybının bir diğer gerekçesi olarak gösterildi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da parti yönetimine yönelik eleştiriler sunan isimler arasında olduğu bildirildi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.