Adliye’de Kadın Avukatlara Saldırının Duruşması Bugün Görüldü!

Ankara Adliyesinde Kadın Avukatlara Saldırılmıştı!

Ankara Adliyesinde iki kadın avukata yumrukla saldırarak cübbelerini çıkaran saldırgan polis hakkında dava bugün görüldü. Önceki duruşmada davada saldırgan polis mahkemeye rapor sunarak katılmazken olayın üzerinden geçen 1 yıl boyunca polis memuru hakkında herhangi bir adli ve idari işlem yapılmaması ise insanların adalet duygusunu zedeledi. Mahkeme 4 Mart 2020 tarihine tarihine ertelenmişti. Bugün mahkeme yine görüldü. Sanık polis memuru ifade verdikten sonra ise dava 2 Haziran 2020’ye ertelendi. Böylelikle olayın üzerinden 2 yıla yakın bir süre geçtikten sonra mahkeme sonunda ilk ifadeyi alabildi.

Ankara Barosu

Kadın avukatların adliye darp edilmesi büyük tepki görmüştü. Fakat aradan geçen süre içerisinde davalara katılmayan sanık polis memuru bugün ilk defa duruşmaya geldi. Kadın avukatlara şiddet uygulayan polis memurunu ise yine bir kadın avukat savundu. Sanık polis memuru hakkında duruşmadan vareste tutulma kararı verilirken, Ankara Barosu Todam Av. Onur Gelbal ve Av. Burcu Yağcı davaya dahil olma isteğinde bulundu.

Ankara Adliyesinde Kadın Avukatlara Saldırı!

Ankara Barosu avukatı Fadime Eymir adliye koridorunda otururken polis memuru tarafından darp edilmiş, avukat Büşra Pamukçu’nun ise duruşma salonundan “yaka paça atıldığını” ve kolundan yaralandığı açıklamıştı. Baro, şüphelilerin kimlik bilgileri savcılık ve baroya bildirilene kadar Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ile Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne de avukat ataması yapmama kararı almıştı. 15 gün boyunca Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele bürosunda çalışan Adem Çapan adlı polis memurunun adı saklanmıştı.

Ankara Barosu Olaya Müdahale Etmişti!

Ankara Barosu, iki avukatın darbedilmesi sonrası toplanan yönetim kurulunun oy birliği ile aldığı kararla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018/92069 Soruşturma sayılı dosyası kapsamında, tahkikat mercilerinin talebi üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 150. maddesi uyarınca Ankara Barosu CMK Uygulamaları Merkezi tarafından müdafi olarak Ankara Barosu avukatlarından 24877 sicil numaralı avukat Fadime Eymir’in görevlendirildiğini, Eymir’in, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği duruşma salonu önüne Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nde görev yaptığı bilinen bir polis memuru tarafından önce sözlü hakarete maruz kaldığını, akabinde aynı polis memuru tarafından adliye koridorunda darbedildiği belirtildi.

Adem Çapan adlı polis memurunun adı saklanmıştı.

Ankara'da Avukatlara Kiimlik Sorup Saldıran Polis Memuru Adem Çapan
Ankara’da Adliyede Kadın Avukatlara Kimlik Sorup Saldıran Polis Memuru Adem Çapan

Polis Memuru Adem Çapan Davaya Gelmedi

Avukat Fadime Eymir’i darp eden Adem Çapan isimli polis memuru 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya gelmedi. Dava Eylül ayına ertelenirken, olayın üzerinden 7 ay geçmesine karşın polis memuru hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

Fadime Eymir O günü Anlattı;

Olayın mağduru Ankara Barosuna bağlı Avukat Fadime Eymir, olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Adliye Kordiorunda bulunan bir banka yorulduğu ve dizinden rahatsız olduğu için oturduğunu, daha sonra Adem Çapan adlı polis memurunun gelerek üzerinde cübbesi olduğu halde kimlik sorduğunu ardından da oturduğu yerden kalkmasını söylediğini anlattı. Duruma itiraz eden Fadime Eymir polis memuru Adem Çapan tarafından kulağına yumruk atılmak ve üzerinde ki cübbesi ve elbisesi çekilerek saldırya uğradığını söyledi. Olay sonrası hiç bir polisin müdahalede bulunmadığını söyleyen Eymir, avukatlık onuruna yapılan bu saldırı sadece bana karşı yapılmış bir saldırı değildir dedi.

Ankara Barosu Açıklama Yapmıştı

Ankara Barosu

Ankara Barosu Olaya Müdahil Oldu!

Ankara Barosu, iki avukatın darbedilmesi sonrası toplanan yönetim kurulunun oy birliği ile aldığı kararla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018/92069 Soruşturma sayılı dosyası kapsamında, tahkikat mercilerinin talebi üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 150. maddesi uyarınca Ankara Barosu CMK Uygulamaları Merkezi tarafından müdafi olarak Ankara Barosu avukatlarından 24877 sicil numaralı avukat Fadime Eymir’in görevlendirildiğini, Eymir’in, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği duruşma salonu önüne Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nde görev yaptığı bilinen bir polis memuru tarafından önce sözlü hakarete maruz kaldığını, akabinde aynı polis memuru tarafından adliye koridorunda darbedildiği belirtildi.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et