ABD Yayın Kuruluşu CNN Türkiye’ye Olacak Yaptırımların Perde Arkasını Yazdı

CNN yaptırımlarına ilişkin kulis bilgisi verdi

Amerikan yayın kuruluşu CNN, Başkanı ’ın dün Oval Ofis’te Kabine toplantısı sırasında yaptığı F-35 açıklamasını aktardığı haberinde, ’ye yönelik muhtemel yaptırımlarla ilgili kulis bilgilerine yer verdi.

’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemine ait parçaların Türkiye’ye sevk edilmeye başlamasının ardından hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, “Türkiye’ye derhal yaptırım uygulanması” yolunda Başkan Trump’a yaptıkları baskıyı artırdı.

CNN International’ın internet sitesinde yer alan haberde, Ulusal Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı’nda muhtemel yaptırımlara ilişkin gerçekleştirilen müzakerelerden haberdar olan bir kaynağın verdiği bilgiler aktarıldı.

TRUMP AYAK SÜRÜYOR

Haberde adı anılmayan kaynağa göre; ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, sahne arkasından yaptırımların yürürlüğe sokulması için bastırıyor. Fakat Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip ’la kurduğu ilişkiyi muhafaza etmek için ayak sürüyor.

Demokrasileri Koruma Vakfı’ndan John Hannah da yaptırımların gecikmesinin nedeninin Trump olduğunu öne sürdü. Hannah, “O yaptırımlara ilişkin tetiği çekmek ve Türkiye’nin F-35 savaş uçakları satın almasını baltalamak istemiyor. Her şeyden önce ’a talihsiz bir yakınlık duyuyor” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETÇİLER TELEFON AÇIYOR

CNN, Kongre’de iki partinin de Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını desteklediği hatırlatılırken, Cumhuriyetçi vekillerin Trump’a bu konuda bastırmak için telefon açtığı ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın cuma günü Türkiye’nin S-400’leri satın almasına ilişkin düzenlemesi planlanan toplantısı iptal edilmişti. CNN’in haberinde sözcünün konuşacağı podyumun kurulduğu ve daha sonra kaldırılığı belirtildi.

Pazartesi günü ise Trump’ın Oval Ofis’te Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle Türkiye’ye yönelik seçenekleri tartışmak üzere toplantı halinde olduğu açıklanmıştı. O gün yapılması planlanan bilgilendirme toplantısı da iptal edilmişti.

TRUMP: BU ADİL DEĞİL

ABD lideri Trump dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle 100’den fazla F-35 alamayacağını” ifade etmişti.

Trump, Erdoğan’la Japonya’daki G20 Zirvesi sırasında yaptığı görüşme sonrası yaptığı yorumu tekrarlayarak, Türkiye’ye adil davranılmadığını belirtti.

ABD yapımı Patriot hava savunma sisteminin Türkiye’ye satılmaması nedeniyle ’nın ’ya yöneldiğini hatırlatan ABD Başkanı, “İçinde bulundukları çok zor bir durum ve biz de ABD olarak zor bir durumda kaldık. Tüm bunlara rağmen üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil” ifadelerini kullandı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja