ABD Koronavirüse Karşı Etkili Olan İlacın Üretimini 50 Kat Artırdı

Koronavirüse karşı etkili olan ilacın üretimi 50 kat arttı

’li ilaç şirketi Gilead koronavirüse karşı etkinliği kanıtlanan remdesivir ilacının üretimini 50 kat artırdığını duyurdu.

Koronavirüse karşı etkili olan ilacın üretimi 50 kat arttı

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle vaka sayısını 20 milyonu, ölü sayısı ise 739 bini aştı. Verdiği yıkım gün geçtikçe artan salgına karşı yürütülen yarışında ilk zafer ilanı ’dan geldi.

’NIN AŞISI ŞÜPHE UYANDIRDI

Devlet Başkanı Vladimir ülkede geliştirilen aşıya Bakanlığı’nın onay verdiğini duyurarak, kızına da yapıldığını açıkladı. Ancak, Rusya’nın ilanı dünyada şüpheyle karşılandı. Batıdaki otoriteleri söz konusu aşının klinik deneylerinin tamamlanmadığını iddia ederek, güvenirliği konusunda şüpheler olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre küresel çapta 169 aşının çalışmaları devam ederken, corona virüse karşı etkinliği kanıtlanan “remdesivir” ve “dexamethasone” önemini korumaya devam ediyor.

YIL SONUNA KADAR 12,5 MİLYON DOZA EŞDEĞER ÜRETİM GERÇEKLEŞECEK

Remdesivirin üreticisi ’li Gliead Sciences bugün yaptığı açıklamada, Ocak ayından bu yana küresel talebi karşılamak için üretimi 50 kat artırdıklarını belirtti. Yetkililer, Ekim ayından itibaren ise ‘gerçek zamanlı küresel talebi’ karşılamak için çalıştıklarını ve yıl sonuna kadar 12,5 milyon doza eşdeğer remdevisir üreteceklerini açıkladı.

Remdesivir, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) acil onayını aldıktan sonra, COVİD-19 ile mücadelenin ön safhalarında yer aldı.İlaç ile ilgili yapılan klinik testlerde remdevisirin ağır Covid-19 hastalarındaki iyileşme süresini kısalttığı kanıtlanmıştı.

ABD NEREDEYSE TÜM STOĞU SATIN ALMIŞTI

Temmuz ayında,  İngiliz The Guardian gazetesinde Trump yönetiminin yaklaşık 500 bin doz “remdesivir” satın aldığı belitilmişti.  Bu rakamın Gilead’ın Temmuz ayı kapasitesinin tamamına, Ağustos ve Eylül üretim kapasitesinin de yüzde 90’ına denk geldiği ifade edilmişti.

KÜRESEL ÇAPTA 9 ÜRETİCİYLE GÖNÜLLÜ LİSANS ANLAŞMASI YAPILDI

Şirket tarafından yapılan açıklamada bu sorunu çözmek çapında dokuz üretici ile gönüllü lisans anlaşmaları yaptığını ve remdesivir arzının çoğu düşük ve orta gelirli ülke olan 127 ülkeye genişleteceği aktarıldı. Ayrıca, açıklamada ‘Gilead bu şirketlerle transferlerini tamamladı ve üretim sürecine başlıyorlar’ denildi.

Uzmanlar, 2014 yılında Batı ’daki Ebola salgını için geliştirilen antiviral remdevisir ilacının, virüsün hücre içinde üremek için ihtiyaç duyduğu bir enzimi hedef alarak virüsün çoğalma yeteneğini sekteye uğrattığını belirtiyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja