ABD Kararına Türkiye’den Sert Tepki!

’nin kararına ’den çok

Temsilciler , ’nin ’dan S-400 hava savunma sistemi almasıyla ilgili karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Tavsiye niteliğindeki tasarı, yönetimine S-400 kararından geri adım çağrısı yaparken, Dışişleri’nden karara geldi.

“ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlığını taşıyan tasarıda, S-400’lerin satın alınması halinde, Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündeme geleceğinin altı çiziliyor.

Kararda Türkiye’de tutuklu bulunan ABD vatandaşlarıyla ilgili atıflar da yer alırken, Türkiye’nin üyeliğinin sorgulanacağı ifade ediliyor.

TÜRKİYE: TEHDİT DİLİ KABUL EDİLEMEZ

Tasarıya Türkiye’den tepki gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı, söz konusu karara ilişkin, “Karar, evvelce de açıkladığımız üzere, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Kararda Türkiye’nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin her zaman dost ve müttefik ülkeler arasında görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolunun diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygı gösterilmesi olduğunu vurguladığına işaret edilen açıklamada, “Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez” değerlendirmesine de yer verildi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.