6 Yaşında ki Çocuk Evlenemez Deyince Mahkemeye Çıkarıldı!

6 Yaşında ki Çocuk Evlenemez Diyen Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Zafer Arapkirli, Mahkemeye Çıktı!

6 Yaşında ki çocukların evlenebileceğini iddia eden Nurettin Yıldız’a tepki gösterince mahkemelik oldu. Sosyal Doku adlı derneğin Kurucu Başkanı Nurettin Yıldız “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyerek çocuk tecavüzlerini ve evliliklerini meşru gösteren bir açıklamada bulunmuştu. Bu söyleme karşı çıkan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Zafer Arapkirli sosyal medyadan bir paylaşım ile tepki gösterdi. Nurettin Yıldız’a sosyal medya üzerinden, “Hakaret” ettiği iddiasıyla hakkında iddianame düzenlenen Arapkirli bugün mahkemeye çıkartıldı.

6 Yaşında Ki Çocukların Evlenebileceğini Söyleyen Nurettin Yıldız

Suçlamaları reddeden Zafer Arapkirli, söz konusu paylaşımı medeni kanunda yer alan evlilik yaşı kuralını hiçe sayan sözlere itiraz çerçevesinde dile getirdiğini söylerek medeni kanunu savunduğunu beyan etti.

Fetva Adı Altında Toplumu Zehirliyorlar…

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Zafer Arapkirli ve avukatı katılırken, Nurettin Yıldız’ı avukatı temsil etti. Duruşmada savunma yapan Zafer Arapkirli, 62 yıllık hayatımda ilk defa sanık olarak mahkemeye çıktığını belirti. Yaşadığımız ülkede dez avantajlı kesimlerin başında kadınların, çocukların, özellikle de kız çocuklarının geldiğini aktaran Arapkirli, “En savunmasız konumdaki çocuklarımız kimi zaman evde, kimi zaman sokakta, kimi zamanda kendilerini emanet ettiğimiz eğitim kurumları ya da kurslarda cinsel saldırılara maruz kaldığını görmekteyiz. Çocuklarının maruz kaldığı en büyük saldırıda kız çocuklarının oyun çağında, bebek yaşlarda evlendirilmesidir. Yani yetişkin kadın görülerek gerdeğe sokulmasıdır” dedi. Yasalara göre bu durumun suç olduğuna ve tüm yurttaşlarının bu evliliklere tepki göstermesi gerektiğine dikkat çeken Arapkirli, “Toplumumuzda akademik unvan sahibi olduğunu iddia eden hoca sıfatlı bazı şahıslar basın ve yayın organların, sosyal medyada dini görünümlü fetva adı altında bu konuda propaganda yaparak toplumu zehirlemek, yaranın üzerine benzin dökmektedir. Burada şikâyette bulunan şahısta bu türlü sözde fetvalarıyla tanınmış birisidir. Beyanında 6 yaşındaki çocukla evlenebileceğini savunmuştur” diye konuştu.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.