2020 Yılında Seçim Olabilir

Kaybedince Erken İhtimali Konuşulmaya Başlandı

Gazeteci Murat Yetkin, yerel seçimlerde büyükşehirleri kaybeden ’nin kulislerinde 2020 yılında bir erken ihtimalinin konuşulduğunu söyledi.

Erken Seçim

Büyükşehirleri Kaybetti

Yerel seçimlerde büyükşehirleri elinden kaybeden AKP’de erken seçim kulisleri dolaşıyor. Konuyu köşesine taşıyan gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip  ile lideri  arasında satır aralarında devam eden “Cumhur İttifakı mı, İttifakı mı?” tartışması sebebiyle “2020 yılında bir erken seçim ihtimalinin kulisinde son birkaç gündür giderek yayılmaya başladığını” söyledi.

Yetkin’in kulisinde üç derin soru” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Gazeteci Murat Yetkin
Gazeteci Murat Yetkin

“Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın iç ve dış kamuoyunu ’de 2023’e dek seçim yapılmayacağına dair teminat vermesine karşın, önümüzdeki 2020 yılında bir erken seçim ihtimali Ankara kulisinde son birkaç gündür giderek yayılmaya başladı. Bu ihtimalin konuşulur olmasında başlıca etken, Erdoğan ile Bahçeli arasında satır aralarında devam eden “Cumhur İttifakı mı, İttifakı mı?” tartışması. Erdoğan’ın İttifakı söylemiyle ile ortaklık nedeniyle oylarını alamadığı Kürt seçmenden ekonomiyi ön plana koyan şehirli modernistlere dek değişik kesimleri hedeflediği anlaşılıyor ki, “kızgın demiri soğutmak” önerisi de bunun parçasıydı. AK Parti bünyesinde ittifaktan karlı çıkanın olduğu saptamasına karşın, Bahçeli “Cumhur İttifakından başkasına ihtiyacımız yok” söylemiyle Erdoğan’a, iktidarını sürdürmesi için kendisine mecbur olduğunu hatırlatıyor; kendisine Cumhurbaşkanını “denge ve denetleme” görevi biçmesi de bunun parçası. Erdoğan’ın eski sözcüsü Akif Beki, Rus Sputnik kanalında, Bahçeli’nin çıkışları sonrası Erdoğan’ın “ İttifakı” söyleminden vaz geçmekte olduğu yorumunu yaptı. Bahçeli’nin Erdoğan üzerindeki baskıyı sürekli hatırlatmak için test edilip onaylanmış yöntemi ise sandığa gitmek. Aslında 2019 sonu için öngörülmüş Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişi, ’ı devre dışı bıraktırarak 2018 erken seçimine aldırması bunun son örneğiydi. 2002 yılından bu yana Bahçeli’nin sandık çağrısı yapıp da sandığa gidilmediği bir örnek yok.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja