2020 Yılında Seçim Olabilir

AKP Kaybedince Erken İhtimali Konuşulmaya Başlandı

Gazeteci , yerel seçimlerde büyükşehirleri kaybeden AKP’nin kulislerinde yılında bir erken ihtimalinin konuşulduğunu söyledi.

Erken Seçim

Büyükşehirleri Kaybetti

Yerel seçimlerde büyükşehirleri elinden kaybeden AKP’de erken seçim kulisleri dolaşıyor. Konuyu köşesine taşıyan gazeteci , Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip  ile MHP lideri  arasında satır aralarında devam eden “Cumhur İttifakı mı, Türkiye İttifakı mı?” tartışması sebebiyle “ yılında bir erken seçim ihtimalinin Ankara siyaset kulisinde son birkaç gündür giderek yayılmaya başladığını” söyledi.

Yetkin’in “Ankara kulisinde üç derin soru” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Gazeteci Murat Yetkin
Gazeteci Murat Yetkin

“Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın iç ve dış kamuoyunu Türkiye’de 2023’e dek seçim yapılmayacağına dair teminat vermesine karşın, önümüzdeki 2020 yılında bir erken seçim ihtimali Ankara siyaset kulisinde son birkaç gündür giderek yayılmaya başladı. Bu ihtimalin konuşulur olmasında başlıca etken, ile Bahçeli arasında satır aralarında devam eden “Cumhur İttifakı mı, Türkiye İttifakı mı?” tartışması. ’ın Türkiye İttifakı söylemiyle MHP ile ortaklık nedeniyle oylarını alamadığı Kürt seçmenden ekonomiyi ön plana koyan şehirli modernistlere dek değişik kesimleri hedeflediği anlaşılıyor ki, “kızgın demiri soğutmak” önerisi de bunun parçasıydı. AK bünyesinde ittifaktan karlı çıkanın MHP olduğu saptamasına karşın, Bahçeli “Cumhur İttifakından başkasına ihtiyacımız yok” söylemiyle Erdoğan’a, iktidarını sürdürmesi için kendisine mecbur olduğunu hatırlatıyor; kendisine Cumhurbaşkanını “denge ve denetleme” görevi biçmesi de bunun parçası. Erdoğan’ın eski sözcüsü Akif Beki, Rus Sputnik kanalında, Bahçeli’nin çıkışları sonrası Erdoğan’ın “Türkiye İttifakı” söyleminden vaz geçmekte olduğu yorumunu yaptı. Bahçeli’nin Erdoğan üzerindeki baskıyı sürekli hatırlatmak için test edilip onaylanmış yöntemi ise sandığa gitmek. Aslında sonu için öngörülmüş Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişi, ’ı devre dışı bıraktırarak 2018 erken seçimine aldırması bunun son örneğiydi. 2002 yılından bu yana Bahçeli’nin sandık çağrısı yapıp da sandığa gidilmediği bir örnek yok.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.