11 Milyon Fidan Mevsiminde Dikilmediği İçin Kurudu!

11 Milyon Fidan Dikilmişti Hepsi Kurudu!

Uzmanların uyarısının dikkate alınmadığı “Geleceğe Nefes” projesinde 11 milyon fidan kurudu.

11 Milyon Fidan Kurudu, Fidan Dikme, Fidan, Geleceğe Nefes Projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı
11 Milyon Fidan Kurudu, Fidan Dikme, Fidan, Geleceğe Nefes Projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Kasım 2019’da “Geleceğe Nefes” adı altında yürüttüğü kampanya kapsamında, ’nin farklı illerinde eşzamanlı olarak 11 milyon fidan dikildi. ’daki dikim etkinliği de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılmıştı.

Erdoğan Fidan Dikme, Fidan
Fidan Dikme, Fidan

Dikimlerin yapıldığı zaman diliminde meslek kuruluşları ve orman mühendisleri, “toprağın yeterli nem doygunluğuna ulaşmadığını ve bu nedenle tutma oranlarının yüzde 10’un altında olduğunu” belirterek uyarıda bulunmuştu.

2 Ay Sonra Fidanların Kuruduğu Tespit Edildi

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, fidanların dikiminden 2 ay sonra, Çanakkale Ayvacık’taki uygulama alanında yapılan incelemelerde, fidanların kuruduğunu belirlediklerini kaydetti. Uygulamanın “popülist ve tahribatın üstünü örtme operasyonu” olduğunu söyleyen Durmuş, bakanlığın ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yasalar gereğince, fidanlama yapmasının zorunluluk olduğunu belirtti.

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş Şunları Söyledi;

“Bu çalışmaya yönelik, ormancılık insanları ve bizler, koşulların uygun olmadığını bildirmiştik. Mevsim itibarıyla yeteri kadar yağışın olmadığı dönemde, sırf Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek adına böyle bir kampanyanın yürütülmesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Ayrıca dikilen fidanların usulüne uygun ve ehil insanlar tarafından dikilmediği de ortadaydı. Keşke o dönemki iddialarımızda biz yanılmış olsaydık. Birkaç alanda yaptığımız araştırmada yüzde 90’ın üzerinde fidanın öldüğü görülmektedir.

Bu bir cinayettir. Tarım Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz. 17 yıldır binlerce hektar orman alanını çokuluslu şirketlere maden sahası olarak peşkeş çektiniz. Bu şirketlerin yarattığı tahribatı değil 11 milyon fidan dikmek, asırlarca uğraşsanız düzeltemezsiniz. ‘Geleceğe Nefes’ diye yutturduğunuz kampanyanın bir maske ve aldatmaca olduğunu bu ülke halkı biliyor. Bu uygulamalar geleceğin nefesi olmak yerine gelecek neslin soluğunu kesmiştir.”

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja